1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sati [7]
3 years ago
13

Greq and Sam oredered a pizza for lunch. Greg ate 3/4 of the pizza, and Sam ate 1/8 of the pizza. How much of the whoe pizza was

eaten by greg and sam?
a 1/3
b 1/2
c 5/8
d 7/8
and make sure to tell how you did it
good luck
Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
3 0
Convert 3/4 to a denominator of 8 by multiplying by two, getting you:

6/8 + 1/8

Add those and you get D) 7/8
You might be interested in
Maya is showing her work in simplifying (5.2 − 4.5) − 5.5 + 4.8. Identify any error in her work or reasoning.
Dmitry_Shevchenko [17]
If putting 5.2 and 4.5 in fraction form, her error must have been timing 3 by 3 to 5.2 and 4.5 as a fraction. Meaning that 5.5 and 4.8 is wrong
7 0
3 years ago
D.<br> Question 2<br> - 3x + 7 (-6 - 50)<br> c=7<br> x = -9
Reil [10]

Answer:

-365

Step-by-step explanation:

-3x+7(-6-50)

  1. -3(-9)+7(-6-50)
  2. 27+7(-6-50)
  3. 27-42-350
  4. -15-350
  5. =-365
5 0
2 years ago
What is the most simplified expression for 4 c squared d + 3 d c minus 2 (d c squared + c d) + 6 c squared d squared?
Angelina_Jolie [31]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
(I NEED HELP ASAP PLEASE)
melisa1 [442]

Answer:

I guess it is 236 cm squared

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hannah Ortega is considering expanding her business. She plans to hire a salesperson to cover trade shows. Because of compensati
mariarad [96]

Answer:

a) Total Cost for EzRecords = $13000

Cost per unit of EzRecords = $162.50

Total Cost for ProOffice = $10000

cost per unit of ProOffice = $200.00

b) Total Cost for EzRecords = $25000

Cost per unit of EzRecords = $125.00

Total Cost for ProOffice = $17500

cost per unit of ProOffice = $175.00

Step-by-step explanation:

a) Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost

Fixed Cost = $7500

Variable Cost = cost of making a unit of output × number of units produced.

Variable Cost of EzRecords products = $100 × 80 = $8000

Variable Cost of proOffice products = $150 × 50 = $7500

Fixed Cost for EzRecords = (20/30) × 7500 = $5000

Fixed Cost for ProOffice = (10/30) × 7500 = $2500

Variable cost for EzRecords = $8000

Variable cost for ProOffice = $7500

Total cost for EzRecords = Fixed Cost + Variable Cost = $5000 + $8000 = $13000

Total Cost for ProOffice = $2500 + $7500 = $10000

Cost per unit for EzRecords = (total cost of production)/(total units produced) = 13000/(80) = $162.50

Cost per unit of ProOffice = 10000/50 = $200.00

b) Total Cost = Fixed Cost + Variable Cost

Fixed Cost = $7500

Variable Cost = cost of making a unit of output × number of units produced.

Variable Cost of EzRecords products = $100 × 200 = $20000

Variable Cost of proOffice products = $150 × 100 = $15000

Fixed Cost for EzRecords = (20/30) × 7500 = $5000

Fixed Cost for ProOffice = (10/30) × 7500 = $2500

Variable cost for EzRecords = $20000

Variable cost for ProOffice = $15000

Total cost for EzRecords = Fixed Cost + Variable Cost = $5000 + $20000 = $25000

Total Cost for ProOffice = $2500 + $15000 = $17500

Cost per unit for EzRecords = (total cost of production)/(total units produced) = 25000/(200) = $125.00

Cost per unit of ProOffice = 17500/100 = $175.00

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate for 175 calories in 12 ounces
    7·1 answer
  • Convert 15.5 feet to<br>meters. ​
    10·1 answer
  • 865 divided into 2330 to the nearest percent
    12·2 answers
  • What inequality is equivalent to |x-4| &lt;8?
    7·1 answer
  • Which statements are true about the place values in the number 99.999?
    11·1 answer
  • Which is the graph of g(x) = [X + 3]?
    8·1 answer
  • The graph of f(x) = –3(x – 1)2 + 4 is shown on the left. Which interval defines the domain of the function? (-∞, 4) (-∞, 4] (-∞,
    10·1 answer
  • Solve 70=-2.5x (one-step equation)
    9·1 answer
  • What is the gradient of the line that passes through the points (0,0) and (7,28)?
    9·1 answer
  • Find the value of x.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!