1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
3 years ago
6

Maya works 16 hours per month at her part-time job earning $6.75 per hour. She earns some additional money house sitting for nei

ghbors and friends. Maya charges $30 per day to house sit if there are no pets. If the house sitting includes pets, then she charges $40 per day. Last month, Maya spent 3 days house sitting with no pets and 5 days house sitting with pets. What is the total amount of earnings Maya had for the month?
Mathematics
2 answers:
mars1129 [50]3 years ago
6 0
From Maya's part time job, she earned $108.
From housesitting with no pets, she earned $90.
From housesitting with pets, she earned $200.
In total, Maya earned $398 last month,
Zarrin [17]3 years ago
4 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Explain the differences between adding and multiplying radical expressions using 2 examples you create.
aliya0001 [1]
When you multiply radical expressions you multiply the numbers under the radical symbols.<span><span>3–√</span>×<span>7–√</span>=<span>21<span>−−</span>√</span></span>
When you add radical expression you CANNOT add the numbers under the radical symbols.
<span><span>3–√</span>+<span>7–√</span>≠<span>10<span>−−</span><span>√</span></span></span>
6 0
3 years ago
before leaving to visit Mexico Levant traded 270 american dollars and received 3000 Mexican pesos when he returned from Mexico h
Verdich [7]
<span>Levant traded 270 american dollars and received 3000 Mexican pesos. This means that:
1 Mexican peso = (270 x 1) / (3000) = 0.09$

Therefore,
100 pesos will be worth 100 x 0.09 = 9$

Based on this, he will receive 9$ when exchanging 100 pesos for dollars.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A water park sells 168 tickets. Each ticket costs $12. What is the total cost of the tickets sold?
padilas [110]

Answer:

The total cost of tickets sold is $2016.

Step-by-step explanation:

What I did to get this answer was multiply 168 and 12

Hopes everyone has a good day, and plz stay safe :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fill in the blank (no word bank)
anastassius [24]

Answer:

1.Angle B

2.Angle C

If It Is Wronge Sory

8 0
3 years ago
There are 20 triangles and 8 circles. What is the simplest ratio of circles to total shapes?
Rudik [331]

Answer:

5 to 2

Step-by-step explanation:

You can simplify both 20 and 8 by 4.

20/4 = 5

8/4 = 2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Barry’s Bagel Emporium sells a dozen bagels for $5.00. This price is no longer high enough to create a profit. The owner decides
    9·1 answer
  • Anyone knows how to do 4a)
    15·2 answers
  • Solve (x + 1 &lt; 4) ∩ (x - 8 &gt; -7).
    9·1 answer
  • 1. A bag of apples at HEB costs $2.49 for 6 apples. What is the price per apple.
    8·2 answers
  • A spinner labeled 1 – 6 is spun twice. How many possible outcomes are there?
    15·2 answers
  • 2x&lt; 10 or x/2 &gt;_ 3 please help meee
    5·1 answer
  • Cho A là ma trận vuông cấp 2 và detA=11, Khi đó det(3A)=
    15·1 answer
  • How many solutions does the system of equations have?<br> What is the solution?
    12·1 answer
  • Some one please give me the answers
    5·1 answer
  • Hi I’m confused marking Brainliest uhm show answer and show ur work pls thx
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!