1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
3 years ago
9

Jack has 12 pencils and 7 pens.how many more pencils than pens does he have

Mathematics
2 answers:
7nadin3 [17]3 years ago
8 0
12-7 = 5, therefore, there are 5 more pencils than pens.
ioda3 years ago
3 0
Twelve pencils minus the seven pens equals five so the the difference would be five. jack has five more pencils than he does pens.
You might be interested in
In isosceles triangle GHK below, what is the value of m?
egoroff_w [7]

Answer:

the anwser is b

Step-by-step explanation:

divide 27 by 180 and you get an answer of 54

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
[WILL MARK BRAINLIEST]
notka56 [123]

Answer:

The answer is 4 cm

Step-by-step explanation:

The answer is 4 cm because the formula for a cone is V=π r^2 h/3, and the formula for a cylinder is V=π r^2 h, and the cone's volume is V≈301.59, and, a cylinder with

r=4 and h=6 is V≈301.59

Therefore the answer is

4 cm

I hope this has satisfied you.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a square if s=7 inches?​
Alex73 [517]

The answer is 28 sq. Units

8 0
4 years ago
Kevin has already read 45 pages in his novel for English. He can read roughly 20 pages each hour. Shania has only read 5 pages s
jolli1 [7]

Answer:

Shania has read the most pages.

Step-by-step explanation:

Following the formula y = mx + b.

Kevin already read 45 pages.

y = mx + 45

He reads 20 pages per hour, since it has per hour, we put it has "m"

y = 20x + 45

Shania already read 5 pages

y = mx + 5

Shania reads 25 pages per hour

y = 25x + 5

We need to find out how many pages they read after 20 hours, plug 20 into x.

Kevin

20(20) + 45 =

400 + 45 =

445

Shania

25(20) + 5 =

500 + 5 =

505

Shania read 60 more pages than Kevin.


4 0
4 years ago
Harold bought 5 apples for $ 1.30. What is the unit price?
Firdavs [7]
What is unit price?- unit price is the cost of one item(which in this case is an apple)

5 apples- $1.30
1 apple- 1.30 / 5
           = $0.26
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The consumption of a vegetable has decreased. The consumption per capita in 2000 was 25.2 ​pounds, and in​ 2010, the consumption
    15·1 answer
  • Dave has a board that is 314 feet long. He cut off 178 feet from the board. How long is the remaining piece of board?
    8·1 answer
  • Write the following<br> number in scientific<br> notation.<br> 5,673,091
    9·1 answer
  • What are the coordinates of the midpoint of the line segment with endpoints J(−6, 3) and K(4, −2)
    6·2 answers
  • Multiply these decimals. Show your work. (a) 2.7 x 46 (b) 3.8 x 7.5 (c) 0.91 x 7.644
    7·2 answers
  • Suppose your car averages 38 miles per gallon on the high-
    14·1 answer
  • Write a proportion and show work
    13·2 answers
  • Bella made a drawing of her rectangular bedroom with the scale of 1 inch=3 feet. the drawing was 6 inches long by 4 inches wide.
    6·1 answer
  • Divide 72 ft in the ratio 9:4:5
    5·2 answers
  • What is the probability that any given car will have a brake failure if it is make a?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!