1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
3 years ago
12

Find the surface area of a pyramid

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]3 years ago
7 0

Answer:

A=lw+l\sqrt{(\frac{1}{2}w) ^{2} +h^{2} } +w\sqrt{(\frac{1}{2}l) ^{2} +h^{2} }

Step-by-step explanation:

The formula for the surface area of a pyramid is A=lw+l\sqrt{(\frac{1}{2}w) ^{2} +h^{2} } +w\sqrt{(\frac{1}{2}l) ^{2} +h^{2} }

You might be interested in
If 8 apples cost $5.84, what will be the cost of 18 apples (assuming an equal rate)? use a proportion to solve this problem and
enyata [817]

8 apples ------- $ 5.84

18 apples ------- x


x= (18*5.54)/8 = 12.47

Answer is $ 12.47.

3 0
3 years ago
Vance ate a salad and Four-fifths of a turkey burger for dinner. The salad contained 80 calories and his entire meal contained 4
icang [17]

Answer:

440 = 4/5 x + 80

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how comparing 645 and 738 is different
DerKrebs [107]
Well both the hundred places are different so u would know that comparing it would be that the 738 is bigger than 645
4 0
3 years ago
What is the ratio that is equivalent to 7/9
Oliga [24]

Answer:

\frac{14}{18} is one equivalent ratio

Step-by-step explanation:

Given the ratio

\frac{7}{9} ← in simplest form

Then to obtain equivalent ratios

Multiply the numerator/ denominator by the same value, that is

\frac{7(2)}{9(2)} = \frac{14}{18}

3 0
3 years ago
Please help me solve this problem
Stells [14]

Answer:

$180

Step-by-step explanation:

To solve, we can set up a proportion and solve.

You earn $45 for 7.5 hours of work, and you earn $ x for 30 hours of work

45/7.5=x/30

Cross multiply

45*30=7.5*x

1350=7.5x

To solve for x, we need to get x by itself. It is being multiplied by 7.5. To undo this, divide both sides by 7.5

1350/7.5=7.5x/7.5

180=x

So, for 30 hours of work, you would earn $180

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Are all diagonals also lines of symmetry for any given polyhon
    10·1 answer
  • -2x-1 is less than or = to 5
    6·1 answer
  • Find the value of k so that the graph of the equation has the given y-intercept. y = − 1 /3x + 5/6 k; b = −10
    12·1 answer
  • Solve and graph 8(p+3)>2(4p-1)
    11·1 answer
  • Omar the tent maker wishes to support a 13.4-ft tent wall by attaching 25-ft cable to the top of it, and then anchoring the cabl
    9·1 answer
  • How do I simplify each expression by combining like terms for this problem<br>-7+13x+2x+8​
    6·2 answers
  • Cora is bringing donuts to work as a treat for her co-workers. She buys 12 donuts for $9.96. How much does each donut cost? 30 P
    11·2 answers
  • A dyadic angle is an angle that is a sum of principle dyadic angles, this is to say that its measure in radians is zero or 2(pi)
    15·1 answer
  • Please help i'lll mark as brainiest
    13·1 answer
  • $1.92 for 16 ounces of coffee how much money is one ounce <br>​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!