1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
3 years ago
13

I NEED HELP QUICK

Mathematics
1 answer:
MAVERICK [17]3 years ago
4 0

Answer:

m∠2= 180-30=150

m∠3= 30

m∠4=30

m∠5=150

m∠6=150

m∠7=30

Step-by-step explanation:

since these are angles of parallel lines cut by a transversal the theorems of vertical, corresponding, supplementary, and complementary angles apply.

You might be interested in
Simplify. (3m^2n4)^3 <br>A)27m^5n^7 <br>B)9m^6n12 <br>C)27m^6n^12<br>D)9m^5n^7
butalik [34]
(3m²n⁴)³ = 27m^6n^12. choice C
6 0
4 years ago
Are all sides of the right angle have sides that are parallel
nydimaria [60]

-- The two sides of a right <u>angle</u> intersect and make the angle.
So do the sides of any other angle. So they can't be parallel.

-- No two sides of a right <u>triangle</u> ... or any other triangle ...can be parallel.


8 0
3 years ago
What sets does the fraction -4/9 belong to?
atroni [7]
Real number, rational number
6 0
3 years ago
I have 70 emojis 3 smiling 26 laughing the rest are thumbs up. How many emojis are thumbs up?
Naddika [18.5K]
70 - 3 = 67 emojis

67 - 26 = 41 emojis

41 emojis have thumbs up.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify radical expression
Sedbober [7]

Answer:

the right answer is option D. 0.5b

I just want you know that there is another easier method

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tell whether the expressions in each pair are equivalent <br><br> 5·(4-4) and 0
    11·1 answer
  • Identify the like terms.
    7·1 answer
  • You and your friend live 12 miles apart. you leave home at the same time and travel ttoward eacth other.you walk at the rate of
    13·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • A surf instructor has an initial fee of $12 and charges $8 per hour for lessons. Explain how to determine what the y-intercept i
    10·2 answers
  • There are 161600 drivers in uk over 75 years off age
    10·1 answer
  • 7 1/2 cups of milk makes _ batches of ice cream ​
    8·1 answer
  • What is the domain for y=7^x​
    10·2 answers
  • A + b − _____ = a<br> help :)
    10·2 answers
  • Stop &amp; Shop has a sale on pasta. Casa Pasta was on sale for 8 boxes for $10.99. The store brand Stop &amp; Shop Pasta was al
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!