1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
11

Match the equation with its graph 3x - 6y = -18

Mathematics
2 answers:
Leno4ka [110]3 years ago
7 0

Answer:

Slope: −12

Y-Intercept: −3

Step-by-step explanation:

hope this helps


kherson [118]3 years ago
7 0

Answer:

(See explanation and attachment)

Step-by-step explanation:

The linear equation has the following graph, which is attached below.

You might be interested in
More expression help!​
irga5000 [103]
Y=5s+8a+200 is the right answer pretty sure
6 0
3 years ago
An airplane travels at 150 miles per hour. The total distance traveled is 637.5 miles. Which equation should be solved to determ
OverLord2011 [107]
The distance (d) traveled by the airplane is the product of multiplying the speed (s) and the trip took (h). The equation is shown below, 
                                           d = s x h
Substitute the known values to the equation, 
                                       637.5 miles = (150 mile/ hour) x h
Manipulating the equation,
                                       h = (637.5 miles) / (150 mile/ hr) 
h is equal to 4.25 hours. 
8 0
3 years ago
Cual es el denominador de 7/8
mash [69]

Answer:

8 u ocho

¡Espero que ayude!

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please hurry I need an answer for this quiz
Lapatulllka [165]

Answer:

I think the answer would be C.

Step-by-step explanation:

hope I help

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The amount of a person’s paycheck p varies directly with the number of hours worked t . For 10 hours of work, the paycheck is $5
sveticcg [70]
P = 5.75t
because 5.75 x 10 = 57.5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • The dimensions of a square and equilateral triangle are shown below. If the difference between the area of the square and the pe
    5·1 answer
  • Find the center and radius of this
    6·2 answers
  • Which of the following cannot be used as a reason in a proof?
    12·1 answer
  • Fine the value of m-8 when m=15
    15·2 answers
  • NEED HELP ASAP <br> given m||n find the value of x
    12·1 answer
  • From a horizontal distance of 80.0 m, the angle of elevation to the top of a flagpole is 18 degrees. Calculate the height of the
    6·1 answer
  • A group of 24 students have recess together. They are making teams to play a game. Each team has to have exactly 5 players, and
    5·1 answer
  • Solve the equation by factorisation method. ​
    15·2 answers
  • Determine the equation, in both factored and standard forms, of a parabola with zeros at (-2, 0) and (5, 0) and passes through t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!