1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
5

Why is 9 a square number:

Mathematics
1 answer:
Nataly_w [17]3 years ago
4 0
Square number actually means the product can be multiplied by the same number, for example
2 = 1x1
4 = 2x2
9= 3 x 3
so 9 can be square rooted so it's a square number
also 4x4 is 16 not 8 and 8x8 is 64 not 16 :)
You might be interested in
A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
nikklg [1K]

Answer:

The unit price is 7.79

Step-by-step explanation:

To find the unit price, you should divide what the money is by how many pairs the package has. So for this problem it would mean the equation would be 23.27/3 and the answer is 7.79.

4 0
3 years ago
Which number is irrational? Is 2 correct? And please help on 3 I don’t understand this :(
snow_lady [41]

Answer:

Im pretty sure the 3rd choice on #2 is an irrational number...

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x = 3 cm and y = 2cm, what is the perimeter of the polygon
Virty [35]
Do you have a picture?? Maybe? I’m not good at these
4 0
3 years ago
What is the product in simplest form?<br> 3/5 x 2/3 = ?
boyakko [2]

Answer:

2/5 or 0.4

Step-by-step explanation:

:)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What transformation of figure 1 results in figure 2?
Elina [12.6K]
A translation of Figure 1 results in Figure 2.

Answer: Option c: translation
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of x. (Note: the line passing through the center of the circle is a diameter)
    9·2 answers
  • Timothy went to a baseball game. after the game, he wanted to ride the bus home. the red line and the blue line buses both stop
    8·2 answers
  • She spended $7.50 on each book- If the camp leader has 12 campers how much does she spend on the books
    12·2 answers
  • Zoe needs to rent a car. Kara's Kar Kompany charges $22 per day and a $100 cleaning fee. Callie's Car Company charges $26 per da
    11·2 answers
  • If you convert ft to miles what operation would you use
    12·1 answer
  • Can someone help me out
    7·1 answer
  • What type of triangle is shown below?
    8·1 answer
  • PLEASE HELP HURYYYYUUUUUHYYYYYYY
    10·1 answer
  • Please help! Will mark brainliest!
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!<br> THANK YOU :)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!