1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
3 years ago
15

8wsquared2

8w" alt="8w {2 }^{2} - 18w" align="absmiddle" class="latex-formula">
-18w
Mathematics
1 answer:
balandron [24]3 years ago
4 0

{\text{Here, we have the algebraic expression}} \hfill \\ 8w \times {2^2} - 18w \hfill \\ {\text{For simplifying the expression, first we solve the exponent part,}} \hfill \\ {\text{and then the resultant will be multiply with the monomial }}18w \hfill \\ 8w \times {2^2} - 18w \hfill \\ = 8 \times w \times {2^2} - 18w \hfill \\= \left( {8 \times {2^2}} \right) \times w - 18w\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\left[ {\because \,{\text{By associative law }}a \times \left( {b \times c} \right) = \left( {a \times b} \right) \times c} \right] \hfill \\   = \left( {8 \times 4} \right) \times w - 18w \hfill \\   = 32 \times w - 18w \hfill \\= 32w - 18w \hfill \\= 14w \hfill \\

You might be interested in
11th grade geometry:
Aliun [14]

Answer:

<em>The perimeter is 72 units and the area is 149 square units.</em>

Step-by-step explanation:

\triangle SBA has coordinates S(15,-8),B(-2,21) and A(0,0)

Using the distance formula.........

Length of side SB = \sqrt{(15+2)^2+(-8-21)^2}= \sqrt{17^2+(-29)^2}= \sqrt{1130}

Length of side BA= \sqrt{(-2)^2+(21)^2}= \sqrt{445}

Length of side AS =\sqrt{(15)^2+(-8)^2}=\sqrt{289}=17

So, the perimeter of the triangle will be:  (SB+BA+AS)= \sqrt{1130}+ \sqrt{445}+17 =71.71... \approx 72 units.   <em>(Rounded to the nearest unit)</em>

The height of the triangle for the corresponding base SB is 8.89 units.

<u>Formula for the Area of triangle</u>,  A= \frac{1}{2}(base\times height)

So, the area of the \triangle SBA will be:  \frac{1}{2}(\sqrt{1130}\times 8.89)= 149.42... \approx 149 square units.   <em>(Rounded to the nearest unit)</em>

3 0
3 years ago
The graph of a quadratic function does not cross the x-axis, but crosses the y-axis in one place.
natulia [17]

Answer: D


Step-by-step explanation:

A quadratic function has a degree of 2 so there will be two roots.  The statement says the function does NOT CROSS THE X-AXIS so there are no real roots. That means both roots must be imaginary (complex).

5 0
3 years ago
Which conclusion is supported by the data from the multiple-year samples? Check all that apply
dedylja [7]

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ana walked 13/3 miles write 13/3 as a mixed numder
-BARSIC- [3]
Divide 13 by 3. 
If there is a remainder, keep that as fraction. 
.
4 1/3
12/3=4 
4= whole number
13-12=1
1/3
4 + 1/3 = 4 1/3 
Your answer is 4 1/3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
*PLEASE FIND THE ANSWER QUICK!!!!!* Find the SA of this solid. please show the unit measure in your answer
omeli [17]

Answer:

The SA of the rectangle is 270. The SA of both the triangles is 24

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The area of a triangle is 1/2 (x^2 - 2x +2x^2 -4). The height h is x+2 Write an expression for the base b of the triangle. ( Hin
    5·1 answer
  • The net of a cube is made up of five squares. true or false
    9·1 answer
  • Eva played her favorite video games for 14 hours last week. Today, evas parents restricted her to 4 hours each week for the next
    9·1 answer
  • Which of the points are solutions to the inequality? Check all that apply.
    14·1 answer
  • Find the values of x and
    5·1 answer
  • Aaron bakes 3 trays of cookies each containing 10 cookies and Ethan bakes 4 trays of cookies each containing 12 cookies.
    14·1 answer
  • Explain how to determine the x- and y- intercepts of a line from a given equation in y = mx + b form.
    5·1 answer
  • Please help me
    13·1 answer
  • 100 g of fish cost 70¢.
    14·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!