1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STatiana [176]
3 years ago
14

What is the valye 62 ten and how do you figure

Mathematics
2 answers:
ruslelena [56]3 years ago
8 0

620 because 10 tens are equal to 100. So if 60 tens that is 600. 2 tens equal 20.

600+20=620

Lilit [14]3 years ago
6 0
Well, if you mean 62 tens, then it would be 620, because when you have a number times 10, you just have to add 0 to the end of the number.
You might be interested in
James trained for the Boston marathon for 3 1/2 hours every day how many hours did he train in the month of June?
n200080 [17]
If you say 3.5 times 30 ur answer would be 105
3 0
3 years ago
When I checked my bank account this morning I had $4,300. This is a relief
Ivan

Answer:

ahaha that's good

you didn't steal right?

haha jk

lucky you!

3 0
3 years ago
What is the solution to the inequality 16x - 70x < 27?
vlada-n [284]

Answer:

16x-70x=-64

-64x 《27.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A tower that is 159 feet tall casts a shadow 172 feet long. Find the angle of elevation of the sun to the nearest degree
Sladkaya [172]
Answer in image.

Knowledge point: Trigonometry - tangent concept

4 0
2 years ago
Ship Co. produces storage crates that require 1.2 meters of material at $.85 per meter and 01 direct labor hours at $15.00 per h
Vesna [10]

Answer:

$3.42

Step-by-step explanation:

Meters of material required = 1.2 meters

Cost per meter of material = $0.85

Direct labor hours = 0.1

Cost of direct labor per hour = $15

Overhead rate = $9 per direct labor hour

Standard cost per unit of product :

(Direct material cost per unit + direct labor cost per unit + overhead cost per unit)

Direct material cost per unit :

Material needed × cost per meter = (1.2 × $0.85) = $1.02

Direct labor cost per unit :

Direct labor hour × cost per hour = ( 0.1 × $15) = $1.5

Overhead cost:

0.1 * $9 = $0.9

Standard cost :

($1.02 + $1.5 + $0.9) = $3.42

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Find an equation of the circle that has center (-1,2) and passes through (5,-4).
    10·1 answer
  • The largest perfect square factor of √72?
    9·1 answer
  • Sixteen students in a drama club want to attend a play. The tickets price is $35 for each student and the transportation and mea
    14·1 answer
  • The distance from Town A to Town B on a map is 6 inches. The actual distance from Town B to Town C is 12 miles. The scale on the
    8·1 answer
  • You have $50 in your bank account. You make $8 per hour mowing lawns. How many hours must you mow lawns to have a total of $130
    15·2 answers
  • Write 3 tens 9 ones in another way
    15·1 answer
  • −6 <3n+9 <21. whats the solution
    6·1 answer
  • How can find the estimate of the sum of the two fractions​
    7·1 answer
  • Write1/64 as a power of 2
    15·2 answers
  • WILL GIVE YOU BRILLIANT
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!