1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
7

Andre rents a bike for a day. The rental changes can be determined by the equation: R = $0.5d, where R is rental changes and d i

s number of days she rents the bike. Calculate the unit rate.
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
5 0

Answer:the unit rate is $0.5

Step-by-step explanation:

Andre rents a bike for a day. The rental changes can be determined by the equation: R = $0.5d, where R is rental changes and d is number of days she rents the bike.

The unit rate multiplied by the number of days for which the bike was rented would give the total rental charge. From the given equation, the unit rate would be $0.5

You might be interested in
29 plus x Equals 90 im a lil smart so ntm
solniwko [45]

29 + x = 90 \\ x = 61

5 0
3 years ago
What is the slope of the line
olya-2409 [2.1K]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

The rise over run is -2 over -2.

-2/-2=-1

3 0
3 years ago
REALLY EASY, REALLY NEED HELP
Dima020 [189]

My bad VectorFundament20, sheesh

Answer:

y=10x

Step-by-step explanation:

So y is basically 10 times x because each y value, 10, 20, 30 is coming from multiplying the x value by 10. For example, 0 = 10* 0, 10 = 10*1, 20 = 10*2, 30 = 10*3.

7 0
2 years ago
A bottle contains a label stating that it contains pills with 500 mg of vitamin C, and another bottle contains a label stating t
nevsk [136]

Answer:

Step-by-step explanation:

Rejection of aspirin argument is more dangerous because the incorrect dosage of aspirin may cause more severe adverse reactions than the incorrect dosage of vitamin C. It would be prudent to use a lower level of significance to test the aspirin argument.

8 0
3 years ago
A store bought 300 toys at a cost of ​$24 each. The store sold all the toys at a percent markup of . Find the total selling pric
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

You will have to write out the following:

25% of 24= ?

Then go ....turn 25 into a decimal

.25 x 24

24

x.25

——— ——) Which equals 6

Follow these steps on any one and as long as ur multiplication is right the answer will be right

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A student simplified a fraction to 2/5 by removing the common factors of 2 and 7. What was the original fraction?
    5·1 answer
  • a crew is made up of 20 men; the rest are women. 66 2/3% of the crew are men. How many people are in the crew? Show the work plz
    15·1 answer
  • Use long division to find the quotient below
    12·1 answer
  • How do you write the product of 58 and a number as an algebraic expression?
    14·1 answer
  • Which is equivalent to 3 square foot of 8 1/4 x
    8·1 answer
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • 7<br> 9<br> 3<br> 10<br> Simplify the answer if possible.)
    9·1 answer
  • Tamika works in a shoe store and is paid a 12% commission on her sales. In January her sales total was $3740. To her nearest dol
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    14·1 answer
  • Madeline drew a grid of 5 cells in a row.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!