1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vitek1552 [10]
3 years ago
10

$4.80 for 6 cans unit rate

Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
5 0
8 cents per can. Or, 8c:1 can
You divide 4.80 and 6 to get the price per can.
Give 5 stars and brainliest answer if this helped please!
You might be interested in
PLEASE HELP ME PLEASE PLEASE I NEED YOUR HELP PLEASE HELP ME Which of these expressions demonstrates the identity property? Chec
Delicious77 [7]

Answer:

1st one and the third one

Step-by-step explanation:

25(0)=25

25+0=25

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 POINTS <br> PLEASE HELP
GaryK [48]

Answer:

divided the two problems and then that would be your mi

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The slope of the graph of y = -6x is _______
Andrei [34K]

Answer:

Step-by-step explanation:

slope = -6

y-intercept=0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 24fl oz jar of spaghetti sauce sells for 2.69.Another jar that holds 1 qt of sauce sells for 3.29. Which is a better buy?
elena-s [515]
12 oz jar = 360ml so 24 oz = 720 ml and costs $2.69
1 qt jar = 3785ml and costs $3.29
comparing the two prices, the best jar to buy is the one holding 1 qt of sauce
4 0
3 years ago
Please help I need to get it done.
Katena32 [7]

Answer:

A option

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • a group of children share 11 3/7 vegetarian pizzas.each child receives 10/14 of a pizza. how many children are in the group
    14·1 answer
  • Troy is making a flag shaped like a square.Each side measures 12 inches.he wants to add ribbon along the edges. He has 36 inches
    15·1 answer
  • Justin has three goldfish and one turtle. Write a fraction to represent the part of his pets that are goldfish.
    13·2 answers
  • (19pts) please help me with these 2 problems !?
    9·1 answer
  • Consider the equation below.
    10·1 answer
  • Which expression is equal to 20.92 ÷ 6.8?
    13·1 answer
  • Help me please I can’t figure it out!
    5·1 answer
  • Can someone tell me if im right? PLEASE DONT JUST SAY YES if you don’t know
    12·1 answer
  • Solve for X. Geometry
    5·1 answer
  • What is the missing factor in the equation? Assume x * 0 and y* 0.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!