1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrey2020 [161]
3 years ago
5

Two siblings, Andy and Alexa, bake 24 cookies. Alexa eats some number of cookies that is a positive multiple of the number of co

okies eaten by her brother. If the siblings finish all 24 cookies, then what is the maximum number of cookies that the brother, Andy, could have eaten?
Mathematics
2 answers:
kolbaska11 [484]3 years ago
4 0

Answer:

12.

Step-by-step explanation:

The number of cookies eaten by Andy depends on the number eaten by his sister: if Andy eats more, then Alexa eats fewer, and the total always adds up to 24. We want to maximize the number eaten by the brother, so we want to minimize the number eaten by the sister. The smallest positive multiple of the number eaten by Andy is one times that number, which is the number itself. Alexa must eat the same number as Andy, so each sibling eats half the cookies.

Gemiola [76]3 years ago
3 0
Solution?????????????????
You might be interested in
A figure has vertices at a(3,1), b(3,6), and c(6,1). Graph the figure and classify it
BaLLatris [955]
I got 5 that’s that how that’s w
3 0
3 years ago
Solve the equation 14 = 14n
user100 [1]

Answer: I think the answer is n = 1.

6 0
2 years ago
A child 4 feet tall casts a shadow 6 feet
klio [65]

The Answer should be C) 40.5 feet

3 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 17 ft2. The unit rate is $ /ft2.
finlep [7]

Answer:

201

Step-by-step explanation:

I'm smart ok trust me ON this one if I'M wrong at least I tried

3 0
3 years ago
The table shows the price of strawberries this week at The Produce Place.
Marat540 [252]

Answer:

  The constant of proportionality is 2.50

Step-by-step explanation:

For a weight of 1 lb, the price is $2.50, so the price in dollars is related to the weight in pounds by the constant 2.50.

The constant of proportionality is 2.50 (dollars per pound).

8 0
2 years ago
Other questions:
  • the length of a rectangle is 6in.more than than its width .Its area is 50 sq.in Find the width of the rectangle....
    10·1 answer
  • May someone help me on this please
    12·1 answer
  • What is the exact distance from (-4,-2) to (4,6)?
    7·1 answer
  • What equasion is equivilent to 7(x+4)? PLZZZZZZ
    10·2 answers
  • 14+18=2 x 18 - 7 using PEMDAS
    5·1 answer
  • Why does 24 has 4 factor
    13·1 answer
  • In 1994 , about 493 CDs were sold for every 9 albums . A large music store sold 912 albums . About how many were sold (to the ne
    12·1 answer
  • How much is a square mile
    13·1 answer
  • Please help me with this geometry question, Im pretty sure you need to use Sas congruence rule
    6·1 answer
  • Make x the subject. help please
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!