1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
3 years ago
6

What is the lcd of the fractions 1/3 and 11/15

Mathematics
1 answer:
suter [353]3 years ago
4 0
First look to see if the largest denominator is divisible by the smaller denominator.  In this case it is.  So the lcd is the largest denominator 15.
You might be interested in
Which of the following is true for the number of trials for a binomial experiment. Explain your answer. The number of trials in
viktelen [127]

Answer:

The correct option is C.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

Four conditions of a binomial experiment:

There should be fixed number of trials

Each trial is independent with respect to the others

The maximum possible outcomes are two

The probability of each outcome remains constant.

Now, observe the provided options:

Option A and B are not possible as they doesn't satisfy the conditions of binomial experiment which is there must be fixed number of trials.

Now observe the option C which state that there must be fixed number of trials, it satisfy the condition of a binomial experiment.

Therefore, the correct option is C.

7 0
3 years ago
Two places are 4.7 cm apart on a map.
Cloud [144]
On the map , 
1cm=5km
therefore , 4.7cm= 5/1 x 4.7
=23.5 km <--------------answer
3 0
3 years ago
What rectangle shows the final image
frozen [14]
Is there an image attached?
6 0
3 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
2 years ago
2y +3=4y-29<br> Plz help
tia_tia [17]

Answer:

y = 16

Step-by-step explanation:

2y + 3 = 4y - 29

2y - 4y = - 29 - 3

2y - 4y = - 29 - 3

- 2y = - 32

-y = -32/2

-y = -16

y = 16

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the property shown by each statement.
    9·2 answers
  • PLEASE HELP!!!
    6·1 answer
  • Find the height (in millimeters) of a tire sized P285/75R19
    6·1 answer
  • 2. Explain how to break apart the addends to find the sum of 25+26.
    5·1 answer
  • Point D is on line segment \overline{CE}
    6·1 answer
  • 2ax-b=cx+d solve for x​
    6·1 answer
  • Could someone answer this for me?​
    11·1 answer
  • Help me Plz if you answer correctly I will choose u as brainliest
    13·2 answers
  • A tank is in the shape of a cylinder 7 feet tall and 10 feet and radius find the exact surface area of the tank
    6·1 answer
  • Ramon went to the corner store and bought more notebook paper to do his homework. The cost for the paper was $7.50, but he also
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!