Answer:
The correct option is C.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Four conditions of a binomial experiment:
There should be fixed number of trials
Each trial is independent with respect to the others
The maximum possible outcomes are two
The probability of each outcome remains constant.
Now, observe the provided options:
Option A and B are not possible as they doesn't satisfy the conditions of binomial experiment which is there must be fixed number of trials.
Now observe the option C which state that there must be fixed number of trials, it satisfy the condition of a binomial experiment.
Therefore, the correct option is C.
On the map ,
1cm=5km
therefore , 4.7cm= 5/1 x 4.7
=23.5 km <--------------answer
Is there an image attached?
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer:
y = 16
Step-by-step explanation:
2y + 3 = 4y - 29
2y - 4y = - 29 - 3
2y - 4y = - 29 - 3
- 2y = - 32
-y = -32/2
-y = -16
y = 16