1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
7

Games such as “peek-a-boo” are important for infants because they help babies develop _____________.

Business
1 answer:
Semmy [17]3 years ago
8 0
The answer to this question is that the game peek a boo can develop the baby's a sense of object permanence. An object permanence is the concept in psychology that basically address the baby's development that shows that the baby understand and knows that an object exist even if they cannot feel or see it. Object permanence was being studied by Jean Piaget.
You might be interested in
Help pls I don’t get this
sergij07 [2.7K]

Answer:

It's mostly likely he would search the internet for information.

3 0
3 years ago
You have just purchased a new warehouse. to finance the purchase, you’ve arranged for a 30-year mortgage loan for 80 percent of
Alexxx [7]
We are asked to find the APR on this load.
Given:
Purchased price: $2,900,000
Monthly payment: 14,900
Amount borrowed: 0.80($2,900,000) = $2,320,000

Using the PVA equation:
PVA = $2,320,000 = $14,900 [{1-1/(1+r)]^360}/r]
r = 0.560%

APR is the monthly interest rate times the number in months of the year. 
APR = 12(.560) = 6.72%
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
This type of interest is the most desirable.
Oksana_A [137]

Answer:

semiannually

Explanation:

3 0
2 years ago
Maryland Incorporated produces toys. Total manufacturing costs are $ 370 comma 000 when 60 comma 000 toys are produced. Of this​
ludmilkaskok [199]

Answer:

The total production costs when 105 comma 000 toys are​ produced are $467,500

Explanation:

Manufacturing or production costs are the costs which is incurred to Manufacture / produce the products being sold.

Total Manufacturing Cost = $370,000

Variable cost = $130,000

Variable cost per unit = $130,000 / 60,000 = $2.17

Total Fixed Cost = Total Manufacturing cost - Variable cost

Total Fixed Cost = $370,000 - $130,000 = $240,000

Total Production cost = Variable cost + Fixed Cost

Total Production cost = ( 105,000 x 2.17 ) + $240,000

Total Production cost = $227,500 + $240,000 = $467,500

6 0
3 years ago
When you purchase an turn in a store, you may be charged with
bearhunter [10]
Don't know what you're trying to say but all that popped in my head was tax
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Define the 8 steps in the engineering design process
    11·2 answers
  • Albert Co. acquired 4,000 shares of Nolan, Inc., common stock on October 20, Year 2, for $66,000. On November 30, Year 4, Nolan
    14·1 answer
  • What is product positioning?
    15·2 answers
  • State University sold all of its basketball tickets to its students for 15 home games on September 30 for​ $1,200,000 (basketbal
    7·1 answer
  • Which market(s) has no competition
    10·2 answers
  • Determine the ending inventory using the periodic inventory system and the weighted average cost method (rounded to the nearest
    12·1 answer
  • El factor productivo naturaleza se considera originario debido a que??
    13·1 answer
  • True or false the majority of managerial communication is written in one form or another.​
    5·1 answer
  • Write a letter to invite your friend to your birthday party in french​
    15·2 answers
  • When the publisher of the well-known berenstain bears books wanted to celebrate the 50th anniversary of the series, it initiated
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!