1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
4 years ago
5

Determine which of the following statements true about the function

Mathematics
1 answer:
alina1380 [7]4 years ago
6 0

Answer:

the answer is D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help asap will give brainliest !!!
Andrei [34K]

Step-by-step explanation:

The longest side in a triangle is opposite the largest angle, and the shortest side is opposite the smallest angle.

So the smallest angle is <P.

Hope it may help :)

3 0
3 years ago
Reggie earns $12.65 per hour and works 38 hours per week. How much does he warm in a week before taxes are taken out?
nexus9112 [7]
Reggie earns $480.70 a week before taxes are taken out.
6 0
4 years ago
Thrush us a landscape architect. For his first public project he is asked a small scale drawing of a garden to be placed in the
ehidna [41]

Answer:

Therefore, on the graph;

The height = 7.5 units

And base = 5.0 units

Attached is an image for further information;

Step-by-step explanation:

Given that;

1 unit on the grid represent 2m of the garden;

Ratio = 1/2 unit/m

For the height;

height h = 15m

On the graph;

h = 15m × 1/2 unit/m

h = 7.5 units

For the base;

Base b = 10m

On the graph;

b = 10m × 1/2 unit/m

b = 5 units

Therefore, on the graph;

The height = 7.5 units

And base = 5.0 units

6 0
3 years ago
Two times a number added to -4, subtracted from triple the sum of eight times the number and five
mr Goodwill [35]

Answer:

2x+(-4)-8x(3)-5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which three lengths could be the lengths of the sides of a triangle?
Talja [164]
I am assuming the answer could be C
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me out........ :)
    15·1 answer
  • What is 500 dollars at 4% for 3 years
    12·1 answer
  • Write a set of 3 numbers that have a gcf of 13
    8·1 answer
  • Complete the equation of the line through 2,1 and 5,-8
    7·2 answers
  • Suppose v varies directly as g,and v = 36 when g = 4.Find v when g = 11.
    12·1 answer
  • Find (x^3+7x^2-16x-112) divide by (x+4) using synthetic division// how do you find it?
    9·1 answer
  • The Melt in Your Mouth Chocolate Factory opens its doors each day at 7:00 am sharp. Sally arrived at the factory 10 minutes befo
    7·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Mayroong 10 abokado sa bawat basket.kung mayroong 8 basket,ilan lahat ang abokado?
    6·1 answer
  • Ryan has 4 cups of grape juice, and Kelsey has 7 cups of lemonade. They want to combine what they have to make punch. How many 1
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!