1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksju [112]
3 years ago
14

The cosst of 4 1 /4 kg of sugar is £68 .find the coast o 1 kg​

Mathematics
2 answers:
ankoles [38]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

<em>Hi</em><em>,</em><em> </em><em>there</em><em>!</em><em>!</em>

<em>Here</em><em> </em><em>according</em><em> </em><em>to the</em><em> </em><em>question</em><em> </em><em>we</em><em> </em><em>must</em><em> </em><em>find</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>cost</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>kg</em><em> </em><em>sugar</em><em>.</em>

<em>Given</em><em> </em><em>that</em><em>:</em>

<em>1</em><em>7</em><em>/</em><em>4</em><em> </em><em>kg</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>sugar</em><em> </em><em>cost</em><em> </em><em>£</em><em>6</em><em>8</em><em>.</em>

<em>then</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>kg</em><em> </em><em>sugar</em><em> </em><em>costs</em><em>,</em>

<em>=</em><em>\frac{68}{ \frac{17}{4} }</em>

<em>after</em><em> </em><em>reciprocal</em><em> </em><em>we</em><em> </em><em>get</em><em>,</em>

<em>=</em><em> </em><em>£</em><em>6</em><em>8</em><em>×</em><em>4</em><em>/</em><em>1</em><em>7</em>

<em>=</em><em>£</em><em>1</em><em>6</em>

<em>The</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>would </em><em>come</em><em> </em><em>£</em><em>1</em><em>6</em><em>.</em>

<em>Therefore</em><em>, </em><em> </em><em>The</em><em> </em><em>cost</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>1</em><em> </em><em>kg</em><em> </em><em>sugar</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>£</em><em>.</em><em> </em><em>1</em><em>6</em><em>.</em>

<em><u>Hope it helps</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em>

Leviafan [203]3 years ago
4 0

Answer:

£ 16

Step-by-step explanation:

Cost of 4 1/4 kg sugar = £ 68

4 1/4 = 17/4

Cost of 17/4 kg of sugar = 68

Cost of 1 kg of sugar =68 ÷ (17/4)

                                  = 68* \frac{4}{17}\\\\=4*4\\

                                  = £ 16​

You might be interested in
Which of the following is an example of the atmosphere inracting with the biosphere
Paha777 [63]

Answer:

rain (hydrosphere) falls from clouds in the atmosphere to the lithosphere and forms streams and rivers that provide drinking water for wildlife and humans as well as water for plant growth (biosphere)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
2/3x -2 =2 what does x equal
Rufina [12.5K]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
PLEASE ANSWER ASAPPPP
Elena L [17]

Answer:

If they are parallel then the answer should be 28m

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The planet Mercury measures 4,879 kilometers from one side to the other. Earth
nikklg [1K]
(12,756 kilometers) - (4,879 kilometers) = 7,877 kilometers
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 times 2/5 = ??? I'm very confused and I do not know how to simplify. I also need this in simplest form.
sergij07 [2.7K]
Make it 8/1 and multiply the top number and the bottom number then fone a common factor and divide by that number 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate gh-k when g = -8 ,h=4 and k =-2<br> Please help
    11·2 answers
  • 9 to the 12th power divided by 9 to the 8th power
    9·1 answer
  • you organize a garage sale. you have $30 at the beginning kf the sale . you earn an average of $20 per hour . write an equation
    5·2 answers
  • What is the slope of the line with the equation of y=-4x that passes through the point (3,1)
    7·1 answer
  • If the sales tax is 8.5%, what is the cost of a pair of shoes with a price of $80?
    8·1 answer
  • HELP PLEASEEE I DONT UNDERSTAND!!!!
    13·1 answer
  • Katie decides to sell lemonade to make some money. Katie’s mom said she will double the amount of money she makes. If Katie sell
    8·2 answers
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • Can someone please help me answer this question asap thank you
    5·1 answer
  • What is 9/4 (5/6 - 11/15)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!