1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondor19780726 [428]
3 years ago
11

Jill got an 85% on a math test if there were 40 questions in total,how many did she get wrong?

Mathematics
2 answers:
KengaRu [80]3 years ago
5 0
Yeah she got 6 questions wrong

GrogVix [38]3 years ago
3 0
You can solve this by setting up a proportion. You can put the number of items correct over the total number. and substitute the unknown number with x.

\frac{85}{100} = \frac{x}{40}   Cross-multiply
3400 = 100x   Divide both sides by 100
34 = x

40 - 34 = 6

So, Jill got 6 questions wrong.
You might be interested in
Date: / ot of so from the tind the value proportion:x: 35:98:60. 2​
Alik [6]

Answer:

jsjsjsjjejejejsjsisj

sjjsjskzij

Step-by-step explanation:

gwhshs

7 0
3 years ago
State if the two triangles are congruent. if they are state how you know.
nlexa [21]
1) The triangles are congruent by SSS.

The two tick marks indicate two pairs of congruent sides; it is evident that the third side is congruent by the way the diagram is drawn - the bases of the triangles are together and appear to be the same length.

2) The triangles are congruent by SAS.

The two pairs of tick marks indicate congruent sides, and their included angles are congruent because they are vertical angles, and vertical angles are always congruent.
5 0
3 years ago
Please answer this ASAP
k0ka [10]

Answer:

c: x=2

Step-by-step explanation:

5x-3= 13-3x

   +3      +3

5x=16-3x

+3      +3

8x=16

divide all of it by 8 and thats how you get your answer

5 0
2 years ago
Is the sum of two rational numbers rational
Advocard [28]

Answer:

no they are irrational

6 0
2 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional
    12·1 answer
  • Coven 12 - 31:1-13; wees laula<br> Iven<br> WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP
    15·1 answer
  • Write the equation of a line, in slope intercept form, that has a slope of 1 and passes through the point (2, 4).
    11·2 answers
  • I don't know how to find the answer and draw where
    10·1 answer
  • How is 3 help me please
    6·1 answer
  • A family of 8 goes to the amusement park. Each ride at the park costs 1 ticket per person. If they all go on every ride together
    13·2 answers
  • What is the area of this triangle?
    6·1 answer
  • Graph the function <br> y=3/4sin1/2x
    12·1 answer
  • HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!!!HELP ME!
    12·2 answers
  • A triangle has a base of x½ m and a height of x¾ m. If the area of the triangle is 16 m2, what are the base and the height of th
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!