1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Law Incorporation [45]
3 years ago
12

reya plays the guitar for 3 hours each lesson. She has 4 lessons each week. How many hours does Reya play thr guitar aftee 5 wee

ks
Mathematics
1 answer:
Alborosie3 years ago
8 0
3x4=12
12x5=60
Reya played the guitar for 60 hr.
     -Jello-
You might be interested in
(look at image) can i get help with this?
navik [9.2K]

Answer:

m∡A = 14

m∡B = 76

Step-by-step explanation:

Two Angles are Complementary when they add up to 90 degrees.

So 3x -7 + 11x - 1 = 90, which we can solve.

14x - 8 = 90

14x = 98

x = 98/14 = 7

with the knowledge of x=7, we can find the angles:

m∡A = 3·7 - 7 = 14

m∡B = 11·7 - 1 = 76

Supplementary angles are angles that add up to 180 degrees, so the next assignment is very comparable, try it!

4 0
3 years ago
C(x)=2x^2-400x+31,000
NemiM [27]
This is a quadratic so if you want to find the solutions, use the quadratic formula. Google quadratic formula and videos on it and how to use it will pop up.
7 0
3 years ago
5 2/16+2 1/4 thia is divide what is the answer
Mama L [17]

Answer:

2/1 or in better numbers 2

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Four students decide to flip a coin a number of times and record their results. Dan flips his coin 5 times, Kelly flips her coin
Tcecarenko [31]

Answer:

Judah

Step-by-step explanation:

Because the more times you do the same thing over and over again then average it the more accurate it becomes

7 0
3 years ago
When reading a book, Charlie made a list by writing down the page number of the last page he finished reading at the end of each
Assoli18 [71]

Answer:

No. of pages he read by the end of the 8th day = 425

Step-by-step explanation:

Charlie started from page 1 and read the same number of pages each day. Suppose x is the number of pages he read each day, the last page he read on the first day would be:

<u>Last page for day 1 = 1 + x</u>

This would be the first number he noted on the list.

The second page number can be determined by adding the number of pages he read to the last page for day 1.

Last page for day 2 = 1 + x + x

                                 = 1 + 2x

Similarly, the last page he read on the third day is:

Last page for day 3 = 1 + 3x. Similarly,

Last page for day 4 = 1 + 4x

Last page for day 5 = 1 + 5x

Last page for day 6 = 1 + 6x

Last page for day 7 = 1 + 7x

Last page for day 8 = 1 + 8x

His Mom added all of the page numbers and got a total of 432. So,

432 = 1+x + 1+2x + 1+3x + 1+4x + 1+5x + 1+6x + 1+7x + 1+8x

432 = 8 + 8x

8x = 432-8

8x = 424

x = 424/8

x = 53

By the end of the 8th day he actually read 1 + 8x pages. Substituting the value of x in this expression, we get:

No. of pages he read by the end of the 8th day = 1 + 8(53)

                                                                               = 1 + 424

No. of pages he read by the end of the 8th day = 425

4 0
3 years ago
Other questions:
  • lewis has a bucket with a 5 gallon capacity. lewis puts 12 pints of soapy water in the bucket to wash his car. how many gallons
    13·1 answer
  • How many spins does a snowboarder do in 180 degrees?
    6·2 answers
  • Is the value of the 1 in 1,440,000 10 times as great as the value of the 4 in the hundred thousands place?
    10·2 answers
  • The blank of a number says how many times to use that number ia a multiplication
    14·1 answer
  • Find the inverse function of f(x)= square root of 2x+2
    8·1 answer
  • You collect a total of $160 in donations from three people. The three donations are in the ratio 5 : 5 : 10.
    10·1 answer
  • Please explain how you got it
    9·1 answer
  • 3x - 9(x-2) = 18x + 30
    13·2 answers
  • A<br><br> b<br><br> c<br><br> dㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ
    13·1 answer
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!