1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
finlep [7]
3 years ago
7

The admission fee at an amusement park is 20$ for children and 35$ adults. On a certain, day 264 people entered the park, and th

e admission fees collected totaled $6780. How many children and how many adults were admitted?
Mathematics
1 answer:
shtirl [24]3 years ago
4 0

Answer:

100 Adults and 164 Children

Step-by-step explanation:

To solve this we will need to write two equations to solve for the two unknowns. Firstly, we know that tickets are 20 for children and 35 for adults, and that the total price was 6780. We can write an expression to represent this. 6780 is the total price, this also means it is the price of all the adults + the price of all the children. The total price of the adults tickets is the price of each ticket multiplied by the number of adults, so the total price of adult tickets can be represented by: 35A, 35 being the ticket price per adult, and A being the number of adults. Similarly the total children's price can be expressed as such: 20C, 20 being the price per child, and C being the number of children. Since we know that these two values total to 6780, we can now form an equation:

35A (total adult price) + 20C (total children price) = 6780

35A+20C=6780

Now we need another expression so we can substitute for one of the values. The other piece of information we are given, is that a total of 264 people entered the park. This means that the total number of adults + the total number of children = 264. Since we already have variables for the numbers of adults and children we now have our second equation:

A (number of adults) + C (number of children) = 264

A+C=264

Now we can use this second equation to substitute for one of the values in the first equation. Let's substitute for children:

If we rearrange the second expression we will get:

A+C-A=264-A

C=264-A

So now we substitute this expression into our first formula:

35A+20C=6780

C=264-A

35A+20(264-A)=6780

Now since we only have one unknown, we can simplify, expand and solve!

35A+20*264-20*A=6780

35A+5280-20A=6780

35A-20A+5280-5280=6780-5280

15A=1500

15A/15=1500/15

A= 100

A total of 100 adults were admitted.

Now we can use the number of adults to find the number of children using our second formula:

C=264-A

C=264-100

C=164

And there we are! A total of 100 adults and 164 children were admitted.

Hope this helped!

You might be interested in
Raul is making a scale model of an airplane that has a wingspan of 44 feet. If Rauls scale model is 1/16 the size of the actual
KATRIN_1 [288]
You would divide 44 by 16 so the wing span is 2.75 ft.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help, will mark brainliest!
eimsori [14]

Answer:

the answer is "B" (thank me later) ;))

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Experts/ace/geniuses helpp
Bas_tet [7]
The irrational number would be square root 15
6 0
2 years ago
6. Find the slope of the given points (3,4) and (7,-4).
Grace [21]

Answer:

-2, C

Step-by-step explanation:

Use the formula: (y2-y1)/(x2-x1)

Substitute the numbers:

(4-(-4)) / (3-7)

=8 / -4

= -2

The slope is -2, or C

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In △ABC, ∠C is a right angle and sinB=725.
scoundrel [369]

9514 1404 393

Answer:

  A  7/25

Step-by-step explanation:

The cosine of an angle is equal to the sine of its complement. In a right triangle, angle A is the complement of angle B. So, ...

  cos(A) = sin(B)

  cos(A) = 7/25

8 0
2 years ago
Other questions:
  • In the envelope game, there are two players and two envelopes. One of the envelopes is marked ''player 1 " and the other is mark
    6·1 answer
  • What is the equation of the line in slope-intercept form?
    14·1 answer
  • Help please, I'm stuck i tried answering it but can't really understand it.
    6·2 answers
  • What is the slope of a line whose equation<br> is 7x - 5y = 10?<br><br> Help me please !
    15·1 answer
  • josh bought followers for nancy. he spent a total of $14.85 and bought 13 flowers. if he knows lilies cost $1.25 and tulips cost
    9·2 answers
  • Maria's house is due south of Boise and due east of marching. Mamas house is 12 miles from Boise and 20 miles are marching. How
    10·1 answer
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • HELP&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;PLZ I WILL KEEP UPPING POINT BCUZ I HAVE ALOT OF Q"S
    11·1 answer
  • Solve for z.<br> 7z +4 – 9z = 8<br> z = [?]
    6·2 answers
  • Which of the following expressions is equivalent to 15x+y−x−10y?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!