1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NARA [144]
3 years ago
15

2x+5y=12

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]3 years ago
8 0
Y = -3x - 1......so we sub in -3x - 1 in for y in the other equation

2x + 5y = 12
2x + 5(-3x - 1) = 12....now distribute the 5 through the parenthesis
2x - 15x - 5 = 12...add 5 to both sides
2x - 15x = 12 + 5..combine like terms
-13x = 17...divide both sides by -13
x = -17/13
now sub in -17/13 for x in the other equation
y = -3x - 1
y = -3(-17/13) - 1
y = 51/13 - 1
y = 51/13 - 13/13
y = 38/13

so the solution is (-17/13, 38/13)

You might be interested in
Write an expression for the sequence of operations described below. triple u, then multiply t by the result
nikklg [1K]

Answer:

t(3u)

Step-by-step explanation:

First we have to triple (x3) u, which is what gets us 3u.  Then we multiply that result by t.  

This gives us:  t(3u)

Remember, this problem is asking for you to write an expression, not and equation.  That is why there is not an equal sign included in the answer.

3 0
3 years ago
What is 9.65+0.4, 16.058- 1.2
gogolik [260]

Answer:

Step-by-step explanation:

9.65+0.4=10.05

16.058-1.2=14.858

4 0
10 months ago
6. For a two-day rental at the surf shop, it costs $45 to rent a surf board and $60 to rent a paddle board. On a
Masja [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

dtttttttttbccccccccccisssssssserrrrrrrrr774444444444

5 0
3 years ago
What is 3/4 divided by 7/12 as a fraction?
Yakvenalex [24]

Answer:

9/7

Step-by-step explanation:

Z4jshrsursursurwruwurwyrwruw4hwurw

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Grace is considering purchasing a phone plan. The phone plan
levacccp [35]

Answer:

211 text messages

Step-by-step explanation:

20+(m•0.10)=41.10

41.1-20=21.1÷0.1=211

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Two people start walking at the same time in the same direction. One person walks at 8 mph and the other person walks at 2 mph.
    12·1 answer
  • Which sentence summarizes the advantages of taking out a mortgage loan?
    8·1 answer
  • Write 843 in scientific notation.​
    15·1 answer
  • What might be the units that you write in the blanks that make this true?
    9·1 answer
  • A paint manufacturer discovers that the mean volume of paint in a gallon-sized pail is 1 gallon with a standard deviation of 0.0
    13·1 answer
  • A right triangle has an angle measure of 52.4 degrees. What is the value of 'x', the missing angle?
    13·1 answer
  • Given that a x b = 70, work out the value of 3b/a
    5·1 answer
  • 2 1/6−(−8/3)+(−4 7/9)
    7·1 answer
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
  • SOMEBODY PLEASE HELP ME
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!