1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
3 years ago
5

Evaluate the expression a2+6ab for a=−3 and b=4.

Mathematics
1 answer:
inn [45]3 years ago
5 0
First you plug in the variables:

(-3)(2)+(6)(-3)(4)

Multiply:
-6+(-18)(4) 
-6+-72

Add and your answer comes out to be:
-78

You might be interested in
Follow the process of completing the square to solve x^2 - 10x + 8 = 0. What is the value of the constant that will be isolated
My name is Ann [436]
To solve using completing square method we proceed as follows:
x^2-10x+8=0
x^2-10x=-8
but
c=(b/2)^2
c=(10/2)^2=25
thus we can add this in our expression to get
x^2-10x+25=8+25
factorizing the LHS we get:
(x-5)(x-5)=33
(x-5)^2=33
getting the square roots of both sides we have:
x-5=+/-√33
x=5+/-√33
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression <br> 4(-8x+5)-(-33x-26)=
Pavel [41]

Answer:

x+46

Explanation:

4(−8x+5)−(−33x−26)

Distribute the Negative Sign:

=4(−8x+5)+−1(−33x−26)

=4(−8x+5)+−1(−33x)+(−1)(−26)

=4(−8x+5)+33x+26

Distribute:

=(4)(−8x)+(4)(5)+33x+26

=−32x+20+33x+26

Combine Like Terms:

=−32x+20+33x+26

=(−32x+33x)+(20+26)

=x+46

3 0
3 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite each fraction with a denominator of 10 7/2=? 3/5=?​
motikmotik
The answer is 35/10 and 6/10
5 0
2 years ago
Measure of angle Q is 70 degrees. Find the measure of angle P.
Allushta [10]

Answer:

40 degrees

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 4(g+2 )+8g=56 show work
    5·2 answers
  • What percent is .0.62
    9·2 answers
  • Pls help im begging if you answer correct you get brainlylist
    5·1 answer
  • 294 blue balls, 252 pink balls and 210 yellow balls are distributed equally among some students with none left over. What is the
    8·1 answer
  • A medical researcher compares a new treatment for poison ivy against a traditional ointment. He finds that the new treatment sig
    7·1 answer
  • D
    10·1 answer
  • Translate the description as an algebraic expression:<br> 5 more than the sum of 11 and b
    5·1 answer
  • Hello! help please ?
    14·1 answer
  • Tell whether the following is geometric or not, if geometric find r
    12·1 answer
  • Suppose a universal set consists of natural numbers that
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!