1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wel
3 years ago
7

12 is what percent of 18

Mathematics
2 answers:
anygoal [31]3 years ago
7 0
12% of 18 = 2.16, hope this helps!
ICE Princess25 [194]3 years ago
5 0
To find percentage, you have to make the denominator 100, but 18 can't be turned into 100, so you have to do 12 divided by 18.

i got 61%
You might be interested in
Which point is the incenter of ​ △DEF ​ ?
stellarik [79]
It is point G, because that is where the 3 angle bisectors meet.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
5 1<br> - - - = <br> 8 3<br><br> simplify the expression
tensa zangetsu [6.8K]
The answer is...
7
-
24
8 0
3 years ago
Please help! I really don't understand!
Varvara68 [4.7K]
A. yes this is a statistical question. it is a statistical question because you can answer the question by collecting data.


b. some clusters are.. 3,4,5, and 6 they are clusters because they are assembled around a particular value. the peak is 6 because it is the highest number it reaches. there are no gaps in this table.



c. to calculate the average with a graph you sum the numbers then divide by the total number of values in the set. for this table you add 1+2+3+3+4+4+4+5+5+5+5+5+5 then you divide by 15.

1+2+3+3+4+4+4+5+5+5+5+5+5=51

51 ÷ 15= 3.4



3 0
2 years ago
What is the total weekly pay for a person earning $9.00 an hour and working only 8 hours a day for 5 days?
melomori [17]
First you woyld find how many hours total he worked.
5 \times 8 = 40
Then take the number of hours and multiply by the pay earned per hour.
40 \times 9 = 360
They would make $360 per week.
6 0
3 years ago
A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
Veseljchak [2.6K]

This sets up as a very commonly  used proportion.

90 oz / 18.95 = 1 oz / x             Cross multiply

90 x = 18.95                              Divide by 90

x = 18.95 / 90

x = 0.21 dollars or 21 cents.

So each ounce of shampoo costs 0.21 dollars or 21 cents.

This is a very handy way to check best deals. Stores have trained us for years to believe that the more we buy of a brand, the better the price. It isn't always true. Sometimes buying the  smaller quantity is the better deal. There is only one way to be sure and that's to do a proportion like this one.

Try this is an example. The same company makes a smaller container of shampoo of 45 oz for 9.15. How much is 1 oz and which is the better deal? You should get 0.20333 dollars so this is marginally (just) the better deal.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A motorist travelled to a distant city in 2 hours and returned by another route that is 30 miles longer. on the return trip she
    12·1 answer
  • Can someone Please help me with this question will give brainliest. Thank you
    7·2 answers
  • Find the area of the triangle that has a base of 16 yd and a height of 9 yd.
    10·1 answer
  • What is the volume of a right circular cylinder with a base diameter of 6 m and a height of 5 m?
    13·1 answer
  • How many miles is the perimeter of her walk?
    10·1 answer
  • Help please!<br><br>Urgent Question!!!​
    6·2 answers
  • Two isosceles triangles are similar. The first
    11·1 answer
  • Write a recursive rule for the sequence.<br> –2, 4, –8, 16, . . .
    12·1 answer
  • Antonia read an article that said 26\%26%26, percent of Americans can speak more than one language. She was curious if this figu
    10·1 answer
  • What is the approximate volume of a soda can
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!