1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
10

How do you simplify this problem?

Mathematics
1 answer:
Yuri [45]3 years ago
4 0

1+tan^2(x) = sec^2(x)

sec^2(x) = 1/cos^2(x)

csc(-x) / 1/cos^2(x) =

cos^2(x) csc(-x)

You might be interested in
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
kenny6666 [7]

Answer:

<em>$528</em>

Step-by-step explanation:

A. Calculating The Markdown Price

X=Markdown price

Original price: $600

Markdown rate: 20%

100%-20%=80%

The TV's price is now 80% of what it originally was.

\frac{x}{600} =\frac{80}{100\\}

100x=48000

x=480

The price of the TV after being marked down is $480.

B. Calculating The Sales Tax

Y=Total sales tax

TV price: $480

Sales tax: 10% or 0.1

y=480*0.1

y=48

The total sales tax is $48

C. Calculating Your Total

x+y=total

480+48=total

total=528

You in total pay $528 for the TV.

4 0
3 years ago
A gym membership is $100 sign-up fee and charges $20 a month thereafter. How much is the membership fee in a month?
trapecia [35]

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

y = mx + b

The $100 sign up fee is a set amount, or the b value.

The $20 would be the m value since it the constant change, or the slope.

Thus, the equation would be y=20x + 100

The membership fee for 1 month would be --->

y= 20(1) +100

y= 20 + 100

y= $120

                                     

4 0
2 years ago
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the
igomit [66]

Answer:

$3.17

Step-by-step explanation:

Take the $12.69 and divide it by the 4 kilograms and you get 3.17. (This is rounded)

3 0
3 years ago
Can someone please help
Ira Lisetskai [31]
E = 1/2(1.59 × 10^3)([2.7 × 10^1]^2)
plug it in to the o'l calculator and ¡bam!
4 0
2 years ago
Find the value of x in the triangle.
Vinvika [58]

=  > 3x + 15 + 4x + 12 = 180 \\  =  > 7x + 27 = 180 \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  =  >  \: 7x = 180 - 27 = 153 \:  \:  \:  \:  \\ x =  \frac{153}{7} = 21  \\ x = 21

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Help please asap pleassse
    10·1 answer
  • I just need the final answer (aberage velocity over entire trip). Thanks! :)
    10·1 answer
  • Please help with math question below
    14·2 answers
  • Isolate the variable for x/5=7.5<br> 1 x=35<br> 2 x=1.5<br> 3 x= 37.5<br> 4 x= 2.5
    13·1 answer
  • Five consecutive two-digit positive integers, each less than 30, are not prime. What is the largest of these five integers?
    13·2 answers
  • Find the slope of the line 3x+5y=30
    7·1 answer
  • I need to know what the answer is and how to get it.
    7·1 answer
  • I. A rhombus is a special type of square. II. A rectangle is a special type of rhombus. III. A trapezoid is a special type of pa
    10·1 answer
  • Can anyone help me graph this plssss !<br> y−3=1/2(x+3)<br>I need this answer fasttt
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!