1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
9

A grocery store sells Swiss cheese for $5.90 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of Swiss cheese? Round you

r answer to the nearest cent and show your work.
Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
8 0

Answer:

37 cents

Step-by-step explanation:

Given that a grocery store sells Swiss cheese

Rate per pound = 5.90 dollars

1 pound =16 oz,

Hence cost of 16 ounces is given as 5.90

SO cost of one ounce of Swiss cheese =\frac{5/90}{16} =0.36875

Or 36.875 cents

Round off to nearest cent as

37 cents since after decimal digit 8 is more than 5.

Hence answer is 37 cents

You might be interested in
What is the value of a in the equation −14a−5=−12?
-BARSIC- [3]
-14a-5=-12
+5 +5
-14a=-7
Divide -7 by -14a
a=2
7 0
2 years ago
Guys I need the right answer ASAP PLZ read the question and give me a STEP BY STEP EXPLANATION with the correct answer plz I nee
Gwar [14]

Answer:

Number 3

Step-by-step explanation:

The reason this is so is because he is looking for the amount of peaches he can buy. The equation that is number one represents that because it say 3.18 + 1.19p ≤ 10.00 showing that he wants an amount of peaches that costs less than 10.00. 1.19p standing for the amount of peaches and 3.18 representing the pomegranates.

5 0
3 years ago
Sam and Jeremy have ages that are consecutive odd integers. The product of their ages is 399. Find the numbers.
julsineya [31]

Answer:

The answer is 3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What's the answers to Part A and Part B?​
Westkost [7]

Answer:

there's nothing there

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Use one of your new conjectures to find the lettered angles measures. R=
amm1812

Answer:

The Exterior Angle of a Triangle Formula states that the measure of an exterior angle is equal to the sum of its remote interior angles. Therefore, r + 58 = 130 which means r = 72°.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Dirk ordered a circular pizza that was 16 inches wide. If dirk ate a quarter of the pizza how many square inches of the pizza di
    15·2 answers
  • Is someone can help me please please i will give 20 points please
    11·1 answer
  • F(x)=(x-3)^2-1 give me of zeros/x-intercepts.
    6·1 answer
  • Monday
    13·2 answers
  • A fast food restaurant offers eight different sandwiches, two kinds of French fries, three types of salad, three different desse
    13·1 answer
  • WHat is derivative of x^x^x^x
    8·1 answer
  • Three integers x, y and z satisfy 34x+5ly=6z. If y and z are primes, find the
    14·1 answer
  • Help me please!! thanks
    15·1 answer
  • 7
    13·2 answers
  • Evaluate the expression, writing the result as a simplified complex number.My answer 3iI know is wrong but I don’t know why.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!