1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
12

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
REY [17]3 years ago
5 0
<span>The answer is .40 because you divide 1.40 by 3 = 40 r 20 and 20 is the half so 20 times 2 = .40</span>
You might be interested in
Find the missing side of the triangle !!!<br> HELP MEEE!!!!!!!!!!!!!!
Mila [183]
The answer would be 10

7 0
3 years ago
A company manufactures a 14-ounce box of cereal. Boxes are randomly weighed to ensure the correct amount. If the discrepancy in
Stolb23 [73]

Answer:

Answer is B on Edge

F(x)=14-x

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
An animal shelter provides a bowl with 1.55 liters of water for 5 cats.
Archy [21]

Answer: The answer is 0.8 liters of water.

Step-by-step explanation: Well there are 5 cats and each cat drinks .15 liters per day. .15x5 = .75 liters of water. 1.55 liters - .75 liters = 0.8 liters left.

7 0
2 years ago
3 + 4 + 7 = 14 multiplication
SSSSS [86.1K]
Multiplication:
7×2=14.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is 6 centimeters less than two times its width. The area of the rectangle is 216
spin [16.1K]
The answer is 1506 it is this because if you add th number you will get it
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you bought a cookie for $0.80 and paid for it with a $5 bill how much change would you receive
    14·2 answers
  • Calculate dy/dx when y = (x2 + 2)e 4x as the derivative of a product, letting u = x2 + 2 and v = e4x . Which of the following is
    5·1 answer
  • Jean bought a $1,980 snow thrower on the installment plan. The installment agreement included a 10% down payment and 18 monthly
    10·1 answer
  • Identify the class width, class midpoints, and class boundaries for the given frequency distribution.Daily Low Tempurature Frequ
    10·1 answer
  • What is the approximate volume of a cone with a height of 12 in. and radius of 9 in.?
    13·1 answer
  • The cost y to rent an off road vehicle is proportional to the time that you rent it. It costs $48 to rent it for 3 hours. Write
    8·1 answer
  • Kira looked through online census information to determine the average number of people living in the homes in her city. What is
    8·2 answers
  • The rule T 5, -0.5° Ro, 1800(x, ) is applied to FGH to
    13·1 answer
  • In Minnesota, the current temperature is 35.7​ o​ F and is dropping 2.5​ o​ F every day. Greenland’s temperature is 25.2​ o​ F a
    5·1 answer
  • HELP!!<br> what is 23x+(4-5b)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!