1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
2 years ago
11

In a candy box, there are 5 times as many candies with nuts as candies without nuts. There are 30 candies in the box. How many c

andies with nuts are in the box?
Mathematics
1 answer:
Luden [163]2 years ago
6 0

Answer:

90

Step-by-step explanation:

because there are 5 time as many candies with nuts as candies without nuts and there is 18 so it will be 18×5=90

You might be interested in
Simultaneous Equations <br> 2x+4y=22 <br> 2x+2y=15
Aleks04 [339]

Answer:

x = 4

y = \frac{7}{2}

Step-by-step explanation:

Ummmm

I'm not sure if this is corrrect but this is what I got

So first you solve 2x+4y=22 to find x

and you get x = -2y+11

Then you have to subtitute -2y+11 for x in 2x+2y=15

which you then get y= \frac{7}{2}

After you have to subttitute y= \frac{7}{2}  for y in x = -2y+11

which you get as x=4

Finally you get the answer as:

x = 4

y = \frac{7}{2}

5 0
3 years ago
The graph below shows the solution to which system of inequalities?
Archy [21]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The horizontal line, y=2, is solid and shaded above, so it represents

y \geqslant 2

The slanted line, y=x is dashed and shaded below, so it represents y<x.

3 0
2 years ago
−14 − 8x = −2(−3x + 7)
marissa [1.9K]

Answer:

-8x=6x+14-14

-8x-6x=0

-14x=0

X=0/14

X=0

?????

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of the hiking trip this year is 2/3 of the cost of last year's trip. This year's trip cost $32. Write an equation that
allsm [11]

Answer: (32/2)*3=48

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, we must find one third of last year's trip. To do this, we can simply divide the cost of this years trip by two, 32/2=16.

Now if we multiply this this number by 3, 16*3=48, we can see that the total cost of last year's trip was $48.

If we'd like to turn this into one equation, it looks like this: (32/2)*3=48

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/3 + ( -2 1/4) Solve this equation and show your work!<br> answer has to be a number!
Sedbober [7]

Answer:

<em>-1.9</em>

Step-by-step explanation:

<em>i used a calculator and the answer was -1.91666666667 and i just cut it down to -1.9 was it right?? im not sure..So you dont have to use that answer!!</em>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A box contains four bowling balls numbered 2, 4, 6, and 10 according to their weight. Two are drawn randomly without replacement
    8·1 answer
  • Find the 50th term of 0,3,6,9....
    6·2 answers
  • Can someone please help I’m very confused
    11·2 answers
  • What is the value of x in 2.5(6x-4)=10+(1.5+0.5)
    6·1 answer
  • A line passes through the points (0, –3) and (2, –4) . What is the slope of the line?
    11·2 answers
  • Can someone help me with this??
    6·2 answers
  • The area of a square is 25 square meters. what is the length of one side of the square
    9·1 answer
  • Solve the proportion:
    7·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    13·1 answer
  • . solve it I will mark u as brilliant​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!