1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
3 years ago
8

Please answer fast please

Mathematics
2 answers:
juin [17]3 years ago
7 0

#1:

A,B,C,E

#2:

12 edges, 12 vertices

Neporo4naja [7]3 years ago
6 0
For the first 1. A and C

for the second 2. 12 sides and 6 vertices
You might be interested in
Find the volume of these rctangular prisms length=6.4mm width=2.5mm hight=7mm<br> step by step pls
Soloha48 [4]

Answer:

The volume of this rectangular prism is 112mm.

Step-by-step explanation:

volume \:  =  \: length \times width \times height \\ v = 6.4mm \times 2.5mm \times 7mm \\ v = 112mm

4 0
2 years ago
You have an equation y=x+7. Is the ordered pair (1,6) a solution? Yes or no?
vaieri [72.5K]
Answer:
no

step-by-step explanation:
y=x+7
x is the slope of 1
7 is the y-intercept
because 7 is the y-intercept and the slope is positive it never touches (1,6)
8 0
2 years ago
HI CAN SOMEONE PLZ HELP ME I HAVE NO CLUE HOW TO DO THIS SOS. THANKS SM!!!❤️❤️❤️
Kitty [74]

Problem 1)

This question is incomplete. It asks us to find something, but doesn't say what to find. It's literally blank after the word "find" which suggests your teacher made a typo. Please get back to me on this. Thanks.

===================================

Problem 2)

Angles GAR and GAT are supplementary because they are a linear pair. They form a straight angle. So we add up the expressions of x for each of these angles, solve for x, and use this to find angle GAR.

(angle GAR) + (angle GAT) = 180

(5x) + (3x+4) = 180

8x+4 = 180

8x+4-4 = 180-4

8x = 176

8x/8 = 176/8

x = 22

Note: now that I reached this point I realize that this might be the answer to problem 1; however, I'm not 100% sure because of the incomplete problem.

Use this x value to find angle GAR

angle GAR = 5*x

angle GAR = 5*22

angle GAR = 110

Unfortunately this answer isn't listed. I'm thinking your teacher made another typo.

===================================

Problem 3)

Answer: angle GAR and angle ABQ are corresponding angles.

Thankfully this answer is listed. Corresponding angles are angles that are on the same side of the transversal line and they are either both above or below the parallel lines they are next to. In this case, they are both above the parallel line counerparts.

===================================

Problem 4)

Corresponding angles are congruent as long as we have a set of parallel lines. So that means angle ABQ is equal to angle GAR. So angle ABQ is also 110 degrees

===================================

Problem 5)

angle BAT = angle GAR,  because they are vertical angles

angle BAT = 110

angle BAT = (angle BAD) + (angle DAT)

(angle BAD) + (angle DAT) = angle BAT

(100) + (angle DAT) = 110

angle DAT = 110-100

angle DAT = 10

angle ADB = angle DAT,  because they are alternate interior angles

angle ADB = 10

--------

Final Answer: 10 degrees


5 0
3 years ago
What is the value of t?
UNO [17]

Answer:

I have no idea look it up

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Factor each expression (6s + 18t + 3w)
Sergeu [11.5K]

Answer:

3(2s + 6t + w)

Step-by-step explanation:

Since the highest GCF is 3, I divided 6s, 18t, and 3w. This equals to 3(2s + 6t + w)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a work group consistently achieves 80 % of its quarterly goals and the work group generally has 25 objectives per quarter how
    8·1 answer
  • In the diagram,ac is a diameter of the circle with center O. If m acb = 50°, what is m bac?
    5·1 answer
  • What are three equivalent ratios for 30/90
    9·2 answers
  • 10. 14. A new DVD player has a purchase price of $430. With the extended warranty, the total cost is
    5·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Giving free brainiest yes but the only thing you need to do is give me a brainiest
    5·2 answers
  • Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.
    11·1 answer
  • A large fitness center offers a track, weight room, and pool. The fitness center charges $29 per month for a basic
    7·2 answers
  • Are there always multiple ways of transforming one image to another
    13·2 answers
  • What will be the answer?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!