1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
15

What is the unit Price if 4 pounds of f fruits cost $6.48

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
7 0
6.48 / 4 = 1.62 per lb
You might be interested in
The value of a two-digit number is 10 more than 3 times the sum of its digits. The units digit is 1 more than twice the tens dig
mrs_skeptik [129]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

the number is "ab" (2 digits).

ab - 10 = 3×(a+b)

a number is actually the sum of multiplying the digits with their associated powers of 10.

a×10 + b - 10 = 3a + 3b

7a - 2b = 10

b-1 = 2×a

b = 2a + 1

7a - 2×(2a+1) = 10

7a - 4a - 2 = 10

3a = 12

a = 4

b = 2×4 + 1 = 9

8 0
3 years ago
Graph the Equation shown in the image.
Nimfa-mama [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Kate and Jean paint a house together in 6 days. If they work alone, Kate takes 5 fewer days than Jean would take to do the same
navik [9.2K]
X = number of days it would take Kate to paint the house by herself. .
<span>x+5 = number of days it would take Jean to paint the house by herself.</span>
<span>Together, they paint the house in 6 days: </span>
<span>1/x + 1/(x+5) = 1/6 </span>
<span>Multiply both sides by 6x(x+5) </span>
<span>6(x+5) + 6x = x(x+5) </span>
<span>12x + 30 = x^2 + 5x </span>
<span>x^2 − 7x − 30 = 0 
</span>therefore the answer is A.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you break someone's neck can you go to jail for that?
melomori [17]

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

If you do not have a valid reason like it was for self-defense, then you absolutely can go to jail.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer uses 1/3 of his land to grow corn and 1/4 to grow yams . What fraction of the land is left?
choli [55]

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

3*4=12. 4/12+3/12=7/12.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Let y = 4t + 2 be a linear function representing the distance from home for an ant t minutes after starting out from a location
    6·2 answers
  • The area of the square game board is 144 as in what's the length of the sides of the board
    8·1 answer
  • Which choice shows the best estimate of the product 0.52×695 ?
    15·1 answer
  • Based only on the information given in the diagram it is guaranteed that RST UVW
    7·3 answers
  • The standard form of 6.87 x 10-2 is 0.0687.<br> Question 3 options:<br> True<br> False
    11·1 answer
  • PLZ HELP IM STRUGGLING IM TIMED!!<br><br> Find the area
    6·2 answers
  • A manufacturer keeps track of her monthly costs by using a cost function this assigns a total cost for a given number of manufac
    10·1 answer
  • what is 1983917481724869826846164619/1816498646149816496416461984628+28319727847124798-274812987198463861294=?​
    6·1 answer
  • Area of a polygon ... how do we solve this?
    7·1 answer
  • Find two consecutive whole numbers that<br> 82 lies between.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!