1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddika [18.5K]
3 years ago
7

The mean score for a math test taken by Class A is 84, with the scores ranging from 78 to 94. The mean score for the same math t

est taken by Class B is 76, with the scores ranging from 68 to 88. Which BEST compares the scores of the two classes?
Mathematics
2 answers:
Alina [70]3 years ago
6 0

Answer:

The scores of Class A vary less than the scores of Class B.

Step-by-step explanation:

Range of Class A = 94 − 78 = 16; Range of Class B = 88 − 68 = 20. → 16 < 20

Vitek1552 [10]3 years ago
3 0

Answer:

On average, the scores of Class B are lower than Class A.

hope this helps

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If $3,000,000 is invested at 6% interest compounded continuously, how much
g100num [7]

Answer:

  $24,498,509.74

Step-by-step explanation:

The formula for the value as a function of time is ...

  V(t) = P·e^(rt)

Filling in the numbers and doing the arithmetic, we have ...

  V(35) = 3,000,000·e^(0.06·35) ≈ 24,498,509.74

Compounded continuously for 35 years, the investment will be worth $24,498,509.74.

3 0
3 years ago
It's candy time! Suppose 5 friends go out candy collecting. Starting out, Ms. Gleason gave each of them 12 pieces of candy. Then
sdas [7]

Answer:

6 hours

Step-by-step explanation:

First, since they all collected 510, you divide 510 by 5, to figure out how much each person got.

You then know that each of them got 102 candies, so now, you subtract 12 from from 102, since the teacher gave them that much in the beginning.

You're left with 90, so last step is to divide 90 by 15, since they collect 15 every hour, which you get left with 6. Meaning they collected candies for 6 hours

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rachel is making nachos for a party. The recipe calls for 2/3 cup of cheese for each plate of nachos. Part A: How many full plat
crimeas [40]

Part A:

We need to divide

5 ÷ 2/3

5/1 ÷ 2/3

5/1 * 3/2

15/2 or 7 1/2 plates of nachos.

Part B:

If Rachel can make 7 1/2 plates of nachos with 5 cups of cheese we need to multiply and subtract.

ma2/3 * 9 = 18/3 or 6 cups of cheese to make 9 plates

6 - 5 = 1 more cup of cheese she needs to make 9 plates

Best of Luck!

5 0
3 years ago
Please answer this as soon as possible.
Vlad [161]
I’m pretty sure it’s b
7 0
2 years ago
£100 in the ratio 3:2
trasher [3.6K]

Answer:

66.66 (other currency)

Step-by-step explanation:

If every £3 represents 2 of another currency, you just need to figure out how many groups of £3 are in £100 (so £100/£3 = 33.33). Now multiply this value by 2 to get the equivalent of £100 in another currency.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A person stands 10 feet away from the base of a 300-foot office building.
    5·2 answers
  • A triangle is graphed in the coordinate plane. The vertices of the triangle have coordinates (-4, 1), (1, 1), and (1, -11). What
    8·1 answer
  • Given the function P(x)=(x-1)^2, Write the new function wi†h a dilation of 2 ON THE X
    7·1 answer
  • Identify the coefficient of the 2xy3
    5·1 answer
  • Draw a picture using the rectangular fraction model and write the answer. When possible, write your answer as a mixed number. 3/
    7·1 answer
  • In an A.P., if the first term is 22, the common difference is -4, and the sum is 64, find n​
    14·1 answer
  • Write your answer in simplest radical form​
    8·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • AB is a diameter of the circle, CD is a chord equal to the radius of the circle. AC and BD when extented intersect at a point E.
    11·1 answer
  • Dante runs 7 miles in 60 minutes. At the same rate, how many miles would he run in 24 minutes?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!