1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
12

Please answer fully :) 30 pts

Mathematics
2 answers:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
6 0

Answer: 14 seconds :p

Hope This Helps :)

cupoosta [38]3 years ago
3 0

Answer:

D) 14 seconds

Step-by-step explanation:

y = -4.9t^2 + 120t

We want to find out when y = 500

500 = -4.9t^2 + 120t

Subtract 500 from each side

500-500 = -4.9t^2 + 120t-500

0 =  -4.9t^2 + 120t-500

a=-4.9  b= 120 and c = -500

Using the quadratic formula

-b ±sqrt(b^2 -4ac)

-------------------------

2a

-120±sqrt(120^2 -4(-4.9)(-500))

-------------------------

2*(-4.9)

Solving this for the two solutions

t≈5.32415

t≈19.1656

The object will be above 500 meters between these two times

19.1656 - 5.32415 = 13.84145

This is approximately 14 seconds

You might be interested in
Lois and Clark own a company that sells wagons. The amount they pay each of their sales employees (in dollars) is given by the e
liberstina [14]

Answer:

<h2><u>The amount paid to an employee was </u><u>162</u></h2>

Step-by-step explanation:

<h2><u>The expression 12h + 30w Identifies the amount paid to an employee.</u></h2><h2><u>Let h represent hours and let w represent the total amount of g-wagons sold. </u></h2><h2><u>Since the question explains that an employee works 6 hours and sells 3 wagons, put h as h = 6 and w as w = 3. We would end up getting this equation. 12h + 30w = 12(6) + 30(3).</u></h2><h2><u>Now all you need to do is solve it.</u></h2><h2><u>left side = 72</u></h2><h2><u>right side = 90</u></h2><h2><u>72 + 90 =</u><u> 162</u></h2>
6 0
3 years ago
Please help me ill mark you as brainiset
Artyom0805 [142]

Answer: -$560

Step-by-step explanation: Ahem, So basically u divide -$5040 by 9 months and then you get -$560

Plz mark me brainliest it would mean so much! :)

8 0
2 years ago
I need help factoring this expression
omeli [17]
X^2(x+2)-4(x+2)

(x^2-4) (x+2) = 0

do you have to keep going/?

or thats all they want?
3 0
3 years ago
Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?
kotegsom [21]
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
3 0
3 years ago
The office and the living room in a tiny house share a wall. The area of the office is 28 square feet. The area of the living ro
Mandarinka [93]

Answer: The 2 answers are

7・4 + 7・9

and

7(4+9)

Hope this helps!✦

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to j/4-8&lt;4
    8·1 answer
  • What polynomial has roots of −5, −4, and 1
    15·1 answer
  • Round 52,437 nearest hundreds
    5·2 answers
  • Mrs. Thomas called an electrician to come to her home to fix some wires. The electrician charged $40 to go to Mrs. Thomas' house
    8·1 answer
  • HELPPPPPPPPP PLZZ
    10·1 answer
  • PLeAsE i NeEd HeLp!!!!
    11·1 answer
  • Graphically, a point is a solution to a system of two inequalities if and only if the point
    7·1 answer
  • F=((-1,1),(1,-2),(3,-4)) g=((5,0),(-3,4),(1,1),(-4,1)) find (f/g)(1)
    11·1 answer
  • Jack drew 5 hearts and 33 circles. What is the ratio of hearts to circles.
    8·1 answer
  • Find the value of each variable in the parallelogram.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!