1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BigorU [14]
3 years ago
13

What is 18/30 reduced to

Mathematics
2 answers:
WITCHER [35]3 years ago
8 0


18/30, is reduced to 9/15 then 3/5.

9/15 first, because  18 and 30 are both divisible by 2.

 18÷2=9 and 30÷2=15.

Then how  I got 3/5, was because both 9 and 15 are divisible by 3.

 9÷3=3 and 15÷3=5 so the final answer that you are looking for, is 3/5.

Arte-miy333 [17]3 years ago
4 0

Answer: 3/5

Step-by-step explanation: In order to write the fraction 18/30 in lowest terms, we divide the numerator and the denominator by the greatest common factor of 18 and 30 which is 6.18 divided by 6 is 3 and 30 divided by 6 is 5 so 18/30 written in lowest terms is 3/5.

You might be interested in
kell works at an after-school program at an elementray school. on monday he work for 1.5 hours and recived 12.6 dollars, on tues
Rina8888 [55]

Answer:

Kell would make more money working 10 hours than Markio.

Step-by-step explanation:

To find how much Kell makes per hour, you have to divide how much he worked by how much he earned. So on Monday, Kell worked 1.5 hours and received 12.6 dollars. Divide 12.6/1.5 and you'll find you're answer.

Monday:   12.6/1.5=<u>8.4</u>

On Tuesday, the problem states that he worked 2.5 hours and received 21 dollars. Divide 21/2.5 and you'll find the answer.

Tuesday:     21/2.5= <u>8.4</u>

On Wednesday, the problem states that he worked 4 hours and received 33.60. Divide 33.60/4 and you'll get you're answer.

Wednesday:    33.60/4= <u>8.4</u>

So we can conclude that Kell makes $8.40 per hour.

Now the problem states, Markio gets paid 7 dollars per hour. To find the answer to the question, you have to multiply how much they make per hour times 10 hours.

Markio:  7x10=70

Kell:  8.4x10=84

So to answer the question, Kell would make more money working 10 hours.


Hope it helps!

3 0
3 years ago
Camille bought 3 pounds of nuts for 10.35. What is the unit price per pound?
dusya [7]
3.45. All you have to do is divide 10.35 by 3.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rhonda had $300 to buy supplies for the animal shelter. She bought 8 bags of dog food and 11 leashes. Each bag of food cost $25.
Readme [11.4K]

Answer:

47.33

Step-by-step explanation:

Hey there! I'm happy to help!

We have 8 bags of dog food and each costs $25.19

8(25.19)=201.52

And we have 11 leashes each costing $4.65.

11(4.65)=51.15

We add these totals up.

201.52+51.15=252.67

We subtract this from 300 to see how much is left.

300-252.67=47.33

Rhonda had $47.33 left after her purchases.

Have a wonderful day! :D

3 0
3 years ago
The graph shows the relationship between the radius and volume for many cones whose height is 6imches
borishaifa [10]

Answer:

the 3rd one

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Show how you can determine that the inscribed figure inside a quadrilateral is a parallelogram. Support your argument with diagr
denis23 [38]

Answer:

Look for perpendicular lines or corresponding angles or alternate interior angles.

Step-by-step explanation:

When you want to show that a quadrilateral is a parallelogram you need to show that the oposite sides are parallel. In order to show that two segments are parallel there are various theorems and definitions you can use.

1 -  Remember that two lines perpendicular to the same segment are parallel.

2 - When two lines are cut by a secant and their alternate interior angles are congruent, then the resulting lines are parallel, I will attach a drawing to illustrate what I am saying.

3 - When two lines are cut by a secant and their CORRESPONDING angles are congruent, then the resulting lines are parallel, I will also attach a drawing to illustrate what I am saying.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • According to the Rational Root Theorem, which function has the same set of potential rational roots as the function g(x) = 3x5 –
    14·1 answer
  • The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The mon
    14·1 answer
  • The product of 8 and c savings is 96
    14·2 answers
  • Choose the graph that shows the solution to the system of inequalities
    8·1 answer
  • Write two linear expressions that have a sum of 3x-8
    12·2 answers
  • 0.6cm squared to mm squared
    7·1 answer
  • 7. Which of the following can be determined from the graph below?
    15·1 answer
  • ayoo nye here i was useing this app for this work and this is what got that is not okay so if you just going to say hi or hello
    9·2 answers
  • Find all roots<br> x^4-29x^2+100=0;-5
    11·1 answer
  • I need help on this to bring my grade up
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!