1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
3 years ago
11

Determine whether each number is rational or irrational

Mathematics
1 answer:
Ratling [72]3 years ago
8 0

<span>A is rational</span>

<span>B is irrational</span>

<span>Product of a and b is irrational.</span>


You might be interested in
Which expression models this phrase? 27 decreased by the difference of a number and 3?
vagabundo [1.1K]
Decreased by: ___ -
difference: (___ - ___)
27 - (x - 3) is an accurate model of this situation.
5 0
3 years ago
Does anyone know how to do this question?
stepan [7]
I've attached working :)

3 0
3 years ago
suppose a charity received a donation of $22.8 million. if this represents 58% of the charity's donated fund, what is the total
Mrac [35]
The total amount is "x", so, if 22.8 is 58%, "x" is the 100%,

\bf \begin{array}{ccllll}&#10;amount&\%\\&#10;\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\&#10;22.8&58\\&#10;x&100&#10;\end{array}\implies \cfrac{22.8}{x}=\cfrac{58}{100}\implies \cfrac{22.8\cdot 100}{58}=x
6 0
3 years ago
What does 2^10/4^42 equal
White raven [17]

Answer:

8^-32

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The hourly wage increase each employee receives each year depends on their number of years of service. Every three years of serv
slava [35]

Answer:

<h2>bhlhgewafhjffdgnhgreesdbjit<u>bbbbhbfghjkkbiiuu</u><u>h</u><u>h</u><u>h</u></h2>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A football team loses 5 yards on each of 3 consecutive plays.
    14·1 answer
  • on a tropical day flights at a local airport arrive a rate of 10 to every 15 minutes at this rate how many flies would you expec
    15·1 answer
  • What is one eighth divided by two fourths
    6·2 answers
  • Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.<br><br> What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
    8·2 answers
  • What is the nth term rule of the linear sequence below 15, 7, -1, -9, -17
    9·2 answers
  • Use the above image to solve the problem
    5·2 answers
  • Solve the equation.<br><br> x - 8 = 3x<br><br> A) -6 <br> B) -5 <br> C) -4 <br> D) -3
    7·2 answers
  • Solve for x...-11x-8+3x=24
    5·1 answer
  • Our math class is having a field trip . The ratio of boys to girls joining the field trip is 11:4.​
    12·1 answer
  • Question 5<br> 10<br> Simplify the following expression<br> 9 + 5m - 4
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!