1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
3 years ago
11

What's the perimeter and area?

Mathematics
2 answers:
goldfiish [28.3K]3 years ago
8 0
The area is 267 and the perimeter 72

ololo11 [35]3 years ago
6 0
Area = 267
perimeter = 72

area- solve for the area of the 18 by 10 section, then the area of the 7 by 21 section. once you have those, determined the size of the shared area between those two and subtract from one of them.

perimeter- just add
You might be interested in
The volume of construction work was increased by 60% but the productivity of labor increased by only 25%. By what percent must t
777dan777 [17]
<span>The number of workers must be increased by 28%.</span>
5 0
3 years ago
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
Is anyone else eating Cheetos?
Anarel [89]

Answer:

not meeee

Step-by-step explanation:

giv brainliest pls

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Chloe is saving for a laptop that cost 580 if She earns $40 each week, how long will it take her to buy the laptop
schepotkina [342]
$580 laptop/ $40 earned a week = about 14.5 weeks to buy the laptop
5 0
3 years ago
Tom is the deli manager at a grocery store. He needs to schedule employees to staff the deli department at least 260 person-hour
marissa [1.9K]
If you would like to find the inequality to determine the number of full-time employees Tom must schedule, you can calculate this using the following steps:

n ... the number of full-time employees

260 <= 20 + n * 40
260 - 20 <= n * 40
240 <= n * 40
n >= 240/40
n >= 6 full-time employees

The correct result would be at least 6 full-time employees.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. Round to the nearest hundredth
    10·1 answer
  • Unit rate of 14.25 for 3 pounds of deli meat
    11·2 answers
  • A t-shirt that was originally priced at $14 is marked down to $10.
    9·1 answer
  • Given that segment AB is tangent to the circle shown in the diagram centered at point C, determine the value of x
    7·1 answer
  • Name two integers whose product is negative.
    12·1 answer
  • Two chemists working for a chicken fast-food company, have been producing a very popular sauce. Let’s call then Jesse and Mr. Wh
    7·1 answer
  • Can someone help with this math pls, im confused and I don't know ​
    15·1 answer
  • A loss of 10 pounds, can u help me please ​
    11·1 answer
  • How much dose acute angle have
    8·1 answer
  • What does a discrete quantitative variable mean?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!