1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
4 years ago
6

Sixteen is seven plus three time a number. Find the number

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]4 years ago
6 0

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

16-7=9

9/3=3

You might be interested in
Determine the number of free throws Chase made and the number of two point shots he made​
zmey [24]

Answer:

There is not enough information

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please need help on this math
Elis [28]

Answer: B)

Step-by-step explanation: 21, 22, 22, 24, 24, 26, 26, 28, 29, 30, 32

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Olga’s $250 investment earns 19% interest compounded annually. What will her balance be after 3 years?
Maurinko [17]

Answer:

The answer is A. $421.29

Step-by-step explanation:

Just keep finding 19% of the numbers next, and you add that all up and you get the answer.

250 x 19%=47.5. (250+47.5)=> 297.5x19%= 56.525. (297.5+56.525) =>354.025x19%=67.26475

354.025+67.26475=> 421.28975, which can round up to 421.29.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A small train at an amusement park is carrying passengers. Half of the passengers are 4 years old, 1/10 are 5 years old, 3/10 ar
drek231 [11]
Your answer is 5, because the majority is 5 years old

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would I solve for x on this question
gregori [183]

Answer:

use your distributive properties and combine the two equations and just use pemdas.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • togather Preston and Horatio have 49 video games Horatio has 11 more games than Preston how many games does each person have
    14·1 answer
  • Can someone show me the steps thanks
    12·1 answer
  • Richard is making two batches of biscuits and gravy at a community breakfast. Each batch requires 1⁄2 teaspoon of salt, 1⁄3 teas
    15·1 answer
  • How much is 1*1 ??<br> and is it rite right
    7·1 answer
  • 1. 1+r <br> - = 0<br> 9<br><br>What is the answer to this?
    13·1 answer
  • What is does consecutive integers to complete the inequality
    14·1 answer
  • Your class is holdinga fundraiser for a local charity after the first week your class raised 1/8 goal after the second week your
    6·1 answer
  • Hello please help i’ll give brainliest
    15·1 answer
  • Can somebody answer all these for me please
    12·2 answers
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!