Answer:
c) The equation to find the price of each shrub is $53.50 = 4 p + $17.50
The cost of 1 shrub = p = $ 9.00
Step-by-step explanation:
The total number of shrubs purchased = 4
The price paid for potting soil = $17.50
The total bill of purchase = $53.50
Let us assume the cost of 1 shrub = $p
The total amount spent of 4 shrubs = 4 x ( The price of each shrub) = 4 p
TOTAL BILL = The amount paid for 4 shrubs + AMOUNT paid for SOIL
⇒ $53.50 = 4 p + $17.50
Now. solving for p, we get:
53.50 - 17.50 = 4 p
or, 3 6 = 4 p
or, p = 36/4 = 9
or, p = 9
Hence, the cost of each shrub = $9
Answer:
Step-by-step explanation:
23 divided by X. X=half of 23. but really, you need to add to it. other than that i can't help ya, all i know is that half of 23 is 11.5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
Use the exponent rule
Simplifying the top of the fraction
5^2*5*5^3=5^2+1+3=5^6
Simplifying the bottom of the fraction 5^4*5=5^4+1=5^5
Our simplified fraction is 5^6/5^5, which is just 5^6-5 which is 5^1 or 5.
Therefore, the answer is 5.
I can't do 3 and 4 for you but I can do 5 6 and 7.
5. Hotel B
6. Hotel B
7. Hotel A
-There are fewer values in the dataset
- In general, the values seem to increase in intervals of 20