1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
7

And employment agency sells it services to companies for a fixed rate of $2500 plus a commission of 42% of its sales to cover th

e agency expenses needs to earn at least 8800 a month right in any quality that one is solved will give the amount of sales agency needs to cover its expresses graph the inequality on a number line
Mathematics
1 answer:
krek1111 [17]3 years ago
7 0

2500 + .42 X ≥ 8800

<span><span>X ≥</span> 15,000</span>

<span>The red circle is closed because the inequality is greater than or equal to 15,000</span>

You might be interested in
On my brother's 14th birthday, he was 160 cm tall. Within exactly one year, his height increased by 6%. How tall was he on his 1
Charra [1.4K]

Answer:

170 cm

Step-by-step explanation:

160+.06*160=160+9.6=169.6

8 0
3 years ago
Tyler baked 702 cookies he sold them in boxes of 18 after selling all of the boxes of cookies for the same amount of each he ear
jenyasd209 [6]

Keywords:

<em>Cookies, boxes, sale, profit, unit cost </em>

For this case we have to bake an amount of 702 cookies, which were distributed in boxes of 18 for sale. Selling each box at the same price earned a profit of 136.50 dollars, you want to know the unit cost of each box of cookies.

Let "x"be the number of boxes of cookies:

So, to know the number of boxes we divide 702 cookies among 18:

x = \frac {702} {18}\\x = 39

So, we have Tyler sold 39 boxes of cookies

Now, let "y" be the cost of each box of cookies, to know the unit cost or sale price of the cookie boxes, we divided 136.50 dollars among 39 boxes of cookies, then:

y = \frac {136.50} {39}\\y = 3.5

Thus, the cost of each box was 3.5 dollars.

Answer:

The cost of a box is 3.5 dollars

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
B) If a, b, c are three rational numbers where a =
olga55 [171]

Step-by-step explanation:

a =

a = 3

3,6 = and c =

olů

what is this please write this clearly

5 0
3 years ago
A Venn diagram is shown below:
mina [271]
(A ∩ B) means "A intersection B". Your problem statement tells you the intersection contains
  {3, 4}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 15/20 in a decimal ? plz explain .
Stella [2.4K]

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

15/20 can be reduced to 3/4, which you can find using long division.

3/4 = 0.75

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • My math homework states for me to answer the problem 12 - 14 1/2 . How do I solve this problem, and what is the correct answer
    10·2 answers
  • all I drink 3/4 of a 16 fluid ounce bottle of juice how many fluid ounces of juice are left in the bottle
    15·2 answers
  • 19. Given m29 = 2x + 3, m27 = 3x – 9, and m/1 = x + 18, ,<br> what is the value of x?
    10·1 answer
  • Andrew solves 6x2=12x by using the quadratic formula. What values does he use for a, b, and c? a = (Put the number only in the b
    9·1 answer
  • NEED HELP ASAP !! MARKIN BRAINIEST !!<br><br> btw the choices for all of em are is not or is
    5·1 answer
  • Help me pleasee :((<br> MARK THE BRAINLEST
    9·2 answers
  • Can someone please answer // Find the central angle given that the measure of the arc is 200°
    14·1 answer
  • What is the sum of 3 times x and 5
    14·1 answer
  • A. 10%<br> B. 21%<br> C.30%<br> D.34%<br> E.49%
    7·2 answers
  • A local outdoor equipment store is being sold. The buyers are trying to estimate the percentage of items that are outdated. They
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!