1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
3 years ago
10

We can treat selections from a sample as independent if the sample size is no more than ______ % of the size of the population.

Mathematics
1 answer:
kifflom [539]3 years ago
4 0
We can treat selections from a sample as independent if the sample size is no more than 5% of the size of the population.
You might be interested in
What value of θ makes sinθ = cos60° a true statement?
Artist 52 [7]

Answer:

30 is the correct answer

Step-by-step explanation:

30  is the correct answer

If you need more hep just tell me.

Hope this helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Archimedes drained the water in his tub. 62.5, point, 5 liters of water were drained each minute, and the tub was completely dra
Firlakuza [10]

Answer

its 500 and 8

Step-by-step explanation:

got it from khan academy

5 0
3 years ago
A music company offers lessons. They charge a registration fee of $30 and then $40 per lesson The equation y 40x + 30 represents
Veronika [31]

Answer:

THe y intercept  is 30 and it represents the registration fee

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Graph the solution of y ≥ 1/3x + 4. (points plz)​
Snowcat [4.5K]

Answer:

(0,4) (3,5) (6,6)

Step-by-step explanation:

solid line

shaded above

5 0
2 years ago
the price of milk in 2013 was around $3.28 a gallon. This was eight times as much as you would have probably paid for a gallon o
Jlenok [28]

The cost of the milk is \fbox{\$\,0.41{\text{ a gallon}}} in 1950s.

Further explanation:

The price of milk in 2013 was around \$3.28 a gallon.

And it is given that this was eight times as much as one can would have probably paid for a gallon of milk in the 1950s.

It is given that the price of milk in 2013 is \$3.28 a gallon.

Assume the price of milk in 1950 be \$x a gallon.

Now, given that 8 times of x is the price of milk in 2013.

Therefore, 8x is the price of milk in 2013 and also \$3.28 is the price of milk in 2013.

Equating 8x and  \$3.28 equal as both are the price of milk in 2013 as,

\begin{aligned}8x&=3.28\\x&=\frac{{3.28}}{8}\\x&=0.41\\\end{aligned}

Here, x is the price of milk in 1950.

Therefore, the cost of the milk is \fbox{\$\,0.41{\text{ a gallon}}} in 1950s.

Learn more :

1. Problem on the slope-intercept form brainly.com/question/1473992.

2. Problem on the center and radius of an equation brainly.com/question/9510228

3. Problem on general form of the equation of the circlehttps://brainly.com/question/1506955

Answer details:

Grade: Middle school

Subject: Mathematics

Chapter: Linear equations in one variable

Keywords: Cost, gallon, milk, linear equation in one variable, polynomials, variables, real numbers, degree of polynomials, equations, expressions, coefficients, zero polynomial, constants, integers, roots of polynomials.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hank and Debra each own two milking cows. One day, they milked their cows and compared the amount of milk the cows produced in t
    7·1 answer
  • Solve with interval notation Solve: 5 | x − 2 | + 4 > 8
    5·1 answer
  • Pepper Jackie has 225 square inches for the area for her square mosaic.
    12·1 answer
  • You and a friend each roll a die to see who goes first in a board game. what is the probability that at least one of you rolls a
    13·1 answer
  • How do I factor this :)
    13·1 answer
  • A pentagonal prism is cut by a plane perpendicular to the base. What is the shape of the cross section that is formed?
    11·1 answer
  • Find small changes in cube's volume when its side increses from 10 cm to 10.1 cm
    10·2 answers
  • Which proportion is true?
    11·1 answer
  • What's the answer? 2³ x 4³ / 5⁰
    15·2 answers
  • Mrs. Smith bought 4 dozen doughnuts and paid a total of $13.92. What was the cost of 1 doughout
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!