Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
ANSWER

EXPLANATION
We want to find an odds ratio from a given probability, which is

We subtract the numerator 1 from the denominator 4 to obtain

The answer is the number of unfavorable outcomes.
The Odds can then be expressed as

The ratio of favourable outcomes to unfavorable outcomes.
Or
52m(-872)=92.28763m
The method would be the power of m with 92=92.28763
You multiply 3.14 by the diameter or 2 times the radius
for area you do pi or 3.14*radius squared
The average IQ test score would be 100.
What is a normal distribution?
A probability distribution that is symmetric about the mean or average is the normal distribution, sometimes referred to as the Gaussian distribution. It demonstrates that data that are close to the average value occur more frequently than data that are far from the mean. The normal distribution appears as a "bell curve" on a graph.
Average IQ Score
A score of 100 is regarded as the average IQ on various tests. The majority of results (68%) are within one standard deviation of the mean (that is, between 85 and 115). This indicates that the average result is within plus or minus 15 points for almost 70% of test takers.
Learn more about average here:
brainly.com/question/2426692
#SPJ4