1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
15

Amelia and 2 of her friends went out to lunch. Each girl ordered exactly the same meal. The total cost was $55.08,which included

an 8% tax. What was the price of each meal,not including tax?
Mathematics
1 answer:
Murrr4er [49]3 years ago
4 0
Possibly $16.89 because you multiply 55.08 and .08 to find 4.41 then you subtract that to 55.08 to find the total cost without tax which is 50.67. Then you divide by 3 because there are 3 girls to 16.89.
You might be interested in
The computer club spent $2,565 on mouse pads. The me never plan to sell the nous pads during the book fair. If they charge $9.50
Lapatulllka [165]
The answer is 270 because 2,565/9.5=270 hope this helps!
8 0
2 years ago
Bethany paid $408.75 for a pair of diamond stud earrings. The sale price was $375. What is the Percent of Sales Tax she paid for
9966 [12]

Answer:

She paid 9% of sales tax

Step-by-step explanation:

The sale price of diamond = $375

Let x be percent of sales tax

So, amount of tax = x\% \times 375 = \frac{x}{100} \times 375 =3.75x

So, Amount including tax = 375+3.75x

We are given that Bethany paid $408.75 for a pair of diamond stud earrings.

So, 375+3.75x=408.75

3.75x=408.75-375

x=\frac{408.75-375}{3.75}

x=9

Hence She paid 9% of sales tax

5 0
3 years ago
Lisa solved 448 math problems for homework over 28 days if she solved the same number of problems each day, how many problems di
SpyIntel [72]

Let P = number of problems solved per day.

P = 448/28

P = 16

Lisa solved 16 problems per day.

7 0
2 years ago
Marsha is buying a new cell phone. She has a 45% off coupon from the store. She pays $275 for the cell phone. What is the price
jekas [21]

Answer:

The price of the cell phone without the coupon= $500

Step-by-step explanation:

Step 1: Express discounted amount

The discounted amount can be expressed as a function of the original  cost of the phone as follows;

D=r×A

where;

D=discounted amount

r=coupon rate

A=original price of the cell phone before the coupon

In our case;

r=45%=45/100=0.45

A=a

replacing;

Discounted amount=(0.45×a)=0.45 a

Step 2: Amount she pays up

Amount she pays=Original cost of cell phone-discounted amount

where;

Amount she pays= $275

original cost of cell phone=a

discounted amount=0.45 a

replacing;

$275=a-0.45 a

0.55 a=275

a=275/0.55

a=500

The price of the cell phone without the coupon= $500

7 0
2 years ago
13501 rounded to the nearest 10000
tino4ka555 [31]
13,501 rounded to the nearest 10,000 is 10,000.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve x2 − 3x = −8.
    7·1 answer
  • How do you solve this? <br><br>3x(x+4)=0​
    13·2 answers
  • Diego has 75% of $10. Noah has 25% of $30. Diego thinks he has more money than noah but noah thinks they have the same amout who
    9·2 answers
  • Someone i really need no one ever helps me please someone help. And if i dont finish i am gonna get in trouble
    13·1 answer
  • Joey Chestnut can eat 3 hotdogs in 25 seconds. How many can he eat in a minute? How many can he eat in 10 minutes?
    12·1 answer
  • An automobile’s velocity starting from a complete stop is v(t) = 140t/ 5t+3 where v is measured in feet per second.
    12·2 answers
  • Yamri went to the store to buy gardening supplies. A bag of dirt was $3.99 and tulips cost 75 cents per bulb. He bought one bag
    13·2 answers
  • 8 copies of the sum of 4 thirds and 2 more.<br><br> Write an expression to match, and then evaluate.
    7·1 answer
  • Iced tea, x, costs $4 per gallon and lemonade, y, costs $6 per gallon. You need to purchase at least 9 gallons of drinks for a n
    10·2 answers
  • What is the unit price of a Mt. Dew if a six packs costs $2.70
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!