1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLEGan [10]
3 years ago
15

A box of nails weigh 0.4 pounds how much do 42 boxes of nails weigh

Mathematics
1 answer:
melamori03 [73]3 years ago
6 0
42 boxes of nails at .4 pounds a box would weigh 16.8 pounds.
You might be interested in
Please help.<br> Algebra.
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

The answer is sometimes.

If the two lines have the same slope, then there will be 0 solutions, and if the two lines are the same, then there will be infinite solutions.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
How long does a car traveling at 70 mph take to travel 88 miles, in hours
dybincka [34]
So,

Obviously, the car will travel 70 miles in one hour.  So after one hour, the car will have traveled 70 miles.  That leaves 18 miles.

The time it will take for the car to go another 18 miles will be 18 divided by 70.
\frac{18}{70}

Simplify.
\frac{2*3*3}{2*5*7}
\frac{3*3}{5*7}
\frac{9}{35}

Divide.
≈ 0.25714

So a car traveling at 70 mph will take approximately 1.25714 hours or 1.26 hours to travel 88 miles.
7 0
3 years ago
Simplify -4.5+4.2+5.6-7.3
kumpel [21]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

Hope you do well on your assignment!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the cost of a competing factor of production, such as a machine that also could do the job, rises. This would result in a shi
Harrizon [31]

Keep in mind that we're framing it based on what the first sentence says, which is "If the cost of a competing factor of production, such as a machine that also could do the job, rises".

So if the cost of getting a machine part, various parts, or the entire machine cost rises, then demand for the machine will go down. This will make employers seek out substitutes. In this case, those substitutes would be human labor. As employers demand for labor goes up, the wages will rise assuming the supply of workers is held constant. If the supply of workers increased, then you could argue the wages could go down. So that's why I'm assuming the supply is held in check.

6 0
3 years ago
Find the unit rate given cost is $6.oo per 2/3 pound
iren [92.7K]
Turn the fraction into a decimal divide it by six dollars. 6.00/.66 it equals .90 when it rounded it it is .91 cents
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help asap !!!!!
    7·1 answer
  • The lengths of pregnancies in a small rural village are normally distributed with a mean of 261 days and a standard deviation of
    11·1 answer
  • Brandon graphed one line in a system of equations. The system has only one solution, (0,3). Which equations could also be part o
    5·2 answers
  • Jeans were $11.50 with a 15% sales tax. What is the sales tax?
    10·2 answers
  • 5.
    12·1 answer
  • What is the median of 40,33,37,54,41,34,27,39,35
    11·1 answer
  • Which values are equivalent to the fraction below? Check all that apply.
    9·2 answers
  • The width of the box is ⅔
    6·1 answer
  • What is -2x+6=-((2)/(3))^(x)+5 as a simplified fraction?
    12·1 answer
  • (9 – 6i) × m = 9 – 6i What is m? 0 1 9 6i -9 6i.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!