Answer:
3.96 months
Step-by-step explanation:
12 months in a year
12 * 33%= 3.96 months
Take the like terms on one side:
2m=6-14
2m = 8
m= 8/2
m= 4
The question in the picture is very different from the question before the picture.
Half of 12 is ____
is a different question than
12 is ____ halves
When you say, "Halves of 12, 10, ..." it looks like you're asking the first version.
One of something is 2 halves. That is, the number of halves is exactly two times the number of "somethings." Hopefully, you can multiply each of these numbers by 2.
12*2 = 24
10*2 = 10
13*2 = 26
15*2 = 30
8*2 = 16
5*2 = 10
Find the unit rate.
39/6 = 6.5
$6.50 an hour
multiply this by ten to find the cost for 10 hours
$6.5 x 10 = $65
she will earn $65 in ten hours.
hope this helps! :D
B. negative correlation because as the price increases, the sales decrease