1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
3 years ago
15

Emily had $56 in her account. She deposited a $265 check, and bought three equally priced backpacks for her children. The next d

ay, when she checked her balance, it was $243. What was the price of each backpack?
Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]3 years ago
8 0

Answer:

$26

Step-by-step explanation:

Start with $56.

Add $265, obtaining a + balance of $321.

Let x represent the unit price of the backpacks.  Then:

$321 - 3x = $243.

Combining like terms:

3x = $78

Then x, the price of the individual backpack, was $78/3, or $26.

Slav-nsk [51]3 years ago
6 0
56+265= 321
321-243= 78
78/3= 26
Each backpack cost $26
You might be interested in
What is the number 56, 893, 000 in word form
Finger [1]
Fifty six million eight hundred ninety three thousand
7 0
3 years ago
What is the value of m? 3m+2-1/4m=1/2(m-5)
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

m=-2

hope this helped:)

Brainliest?

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
70:100 in whole form
taurus [48]
The Answer Would Be 70
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A company produces a 4.56×10 to the third power lightbulbs each week running in scientific notation which is the best estimate o
stepladder [879]

Answer:Production rate  = 4.56 x 10³ bulbs/week

Production time = 9.36 x 10² weeks

Number of bulbs produced is

Answer: 4.27 x 10⁶ bulbs

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
sergeinik [125]
The answer is B. 822.42 miles, because if you take the 304.6 and multiply is by 2.7 it will give you 822.42 as your answer. Hope this helped! please mark this as brainiest ^^
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a scalene triangle?
    8·2 answers
  • The cost of a pack of chewing gum in a vending machine is $0.75.The cost of a bottle of juice in the same machine is $1.25.Julia
    6·2 answers
  • The record high January temperature in Austin Texas is 90 Fahrenheit the record low January temperature is -2 Fahrenheit find th
    15·1 answer
  • First answer gets brainleist
    14·1 answer
  • I need help on this I’ve been stuck on it for a little bit I will give you brainliest if you help me and I will give 5 stars
    8·2 answers
  • The dimeter of the outer circle is
    8·1 answer
  • Which pair of x and y values below are the solution to the simultaneous equations? x+2y=6<br> x-2y=2
    10·1 answer
  • What does 1.20 mean in this situation?
    14·2 answers
  • Write an inequality for the graph shown below.<br> Use x for your variable.
    8·2 answers
  • triangle MNO is an isosceles triangle in which only one angle measures 88.6. what is the angle measure of one of the two congrue
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!