1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
3 years ago
8

10

Mathematics
2 answers:
USPshnik [31]3 years ago
6 0
37.5 sq yards that’s the answer
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
4 0

Answer:

37.5 sq. yards

Step-by-step explanation:

divide 150 by the sides of the square 4.

You might be interested in
Sarah is buying a bag of mixed candy from the store. The bag contains 90 pieces of candy
vampirchik [111]
I think answer is 90•13.50=103.5 i am not quite sure about it but..
7 0
3 years ago
Which of the following statements describes the process for solving 4x ≥ -24?
dezoksy [38]
Divide both sides of the inequality by 4 but don’t flip the symbol.

You only flip the inequality symbol if you divide by a negative number.

If you’re solving for x (which you are), you want to get x by itself. The only way to do that is to divide by 4.
4 0
3 years ago
Rewrite the equation below so that it does not have fractions.
Sindrei [870]

Answer:

9x=19 step by step solution has been attached to this answer

6 0
3 years ago
Help? I’ll give brainliest
Vaselesa [24]

9514 1404 393

Answer:

  10,466.7 in^3

Step-by-step explanation:

The volume of a cone is given by ...

  V = (1/3)πr^2·h

where r is the radius and h is the height. Using your numbers, we have ...

  V = (1/3)(3.14)(20 in)^2·(25 in) = 10,466.7 in^3

_____

A more accurate value of π will give a different result.

4 0
2 years ago
77÷ -11 <br><br> 20 points!!!!!
stepan [7]

Answer:

7 time 11 is 77 so 77 divided by 11 is 7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • what is the equation of the line, in slope-intercept form, that goes through the point (-6,-4) with m=-1/2
    6·1 answer
  • A 10 pound box of apples costs 12.50. Write the ratio of cost to number of pounds as a fraction. Then find an equivalent fractio
    8·1 answer
  • On circle O below, the measure of SV is 120°.
    15·1 answer
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • The ordered pair (3,9) is a solution to the following system of equations.
    14·1 answer
  • What are the x-coordinates of the solutions to this system of equations? x2 + y2 = 100 y = x + 2
    14·1 answer
  • Elena goes for a long walk this graph shows her time and distance traveled throughout the walk what was her fastest speed in mil
    5·1 answer
  • At her health club, Lauren uses a treadmill every 2 days and the weight machines every 8 days. She used a treadmill on March 2 a
    9·1 answer
  • I need help with this question can some please help me !
    10·1 answer
  • Suppose ABC is a right triangle with sides of lengths a, b, and c and right angle at C. Find the unknown side length using the v
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!