1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
3 years ago
11

Can u help please.....

Mathematics
2 answers:
d1i1m1o1n [39]3 years ago
8 0

Benito drew a line with a slope of 3

True [87]3 years ago
5 0

Hello!

A slope of 3 means that for every 1 unit gained on the x-axis, the y-axis would go up 3. As you can see, Analise's graph did not go up 3. It goes up less for every x-value.

As you can see, Dariya's graph is negative, so it will not have a slope of 3.

Charlie's graph keeps on gaining more and more every unit, so it does not have a slope of 3.

With Benito's graph, x value of 1 was at 2. When the x value was 2, it moved up to 5, so it added 3.

Therefore, our answer is B) Benito.

I hope this helps!

You might be interested in
A book is 0.33 meters long. How many millimeters long is it?
Phoenix [80]

we know that

1\ meter=1,000\ millimeters

so

by proportion

Find how many millimeters are in 0.33 meters

\frac{1,000}{1} \frac{mm}{m} =\frac{x}{0.33} \frac{mm}{m} \\ \\x=1,000*0.33 \\ \\ x=330\ mm

therefore

<u>the answer is</u>

330\ mm

7 0
3 years ago
Plz help me it's very important I pass
Elis [28]
The answer is 30%) because all the angles of a triangle needs to add up to 180 so 180-75-75= 30
6 0
4 years ago
in a hotel ,100 bulbs each of 60W are lightened for 6 hours a day and 40 fans each of 50Wvate run for 10 hours a day . calculate
alekssr [168]

Answer:

1680 kwhr

Step-by-step explanation:

See attached for explanation.  I converted watt*hr to kW*hr by dividing by 1000.

Fans Bulbs  

 40         100  

 50          60      W

  10            6       hours/day

20000 36000 W*hr/day

 30          30 days/month

600000 1080000    W*hr/month

  600      1080   kWhr/month

 

Total = 1680 kWhr/month

5 0
3 years ago
How many solutions does the equation 6y − 3y − 7 = −2 + 3 have?
Ludmilka [50]
The only solution to this equation is 8/3, therefore the answer is C.
4 0
3 years ago
Jackie cut a 2 yard spool into 5 equal lengths of ribbon?
lidiya [134]
5 units = 2 yd.
1 unit = 2/5
Each piece of ribbon is 2/5 yd. long.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equation with substitution. y=4x+8 y=2x-9
    12·1 answer
  • In the figure, AB || CD. Find the measure of &lt; GEB.
    10·1 answer
  • In circle A shown below, the measure of ∠BAD is 148°: Circle A with angle BAD measuring 148 degrees; points B, C, D lie on Circl
    9·1 answer
  • *A bag contains 3 red and 4 blue balls of the same size. Two balls are drawn one after
    5·2 answers
  • A division problem is shown below.
    5·1 answer
  • If the price of 23 toys are $276, then what will be the price (Rs.) of 12 toys​
    13·1 answer
  • Rose went to the craft store to buy beads to make bracelets. Each bag of beads cost $4.59. Which equation can be used to find th
    11·1 answer
  • Miranda is headed to the winter festival to sell her wreaths. It will cost her $100 to rent the booth at the festival. Each wrea
    9·1 answer
  • Penny reads 13 pages in 1/3 hour. What is the unit rate for pages per​ hour? For hours per​ page?
    8·2 answers
  • How much cardboard is needed to make the tissue box above? Square inches 8 3 3
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!