Conner's work is correct. To combine and make it simple, you Multiply:
(3^5+9)+(6^8+10) which will equal 3^14 6^18.
But Jane's work, instead of adding, Jane multiplies. So, Conner is correct.
Hope that helped!
Answer:
i recommend you watch videos on youtuube about equations and take notes.
Step-by-step explanation:
Depends how many ounces each burger is made with
Answer:
Mumbai and Kolkata are located opposite to each other. Haryana is located to opposite to Bangalore as related to Delhi.
Answer From Gauth Math
Answer:
Cost of 72 ounces of grapes is $13.5
Step-by-step explanation:
In order to solve his problem, we first need to get all the values in the same units.
1 pound = 16 ounces
∴ 6 pounds= 16×6 = 96 ounces
Now by unitary method, we solve the question as follows:
price of 96 ounces of grapes = $ 18
price of 1 ounce of grapes = $ (18÷96)
∴ price of 72 ounces of grapes = $ [(18÷96)×72]
= (0.1875×72) = $ 13.5