1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eimsori [14]
3 years ago
10

Is 0.135135135135...... a irrational number?

Mathematics
2 answers:
Elis [28]3 years ago
7 0
It is not an irrational number.  In this number, the pattern is 135 repeating.  Since it repeats in a certain pattern, it is rational.
grigory [225]3 years ago
5 0
An irrational number is a number that cannot be written in the form a/b or fractional form
this is repeating so we can just draw a vinculum over the repeting part (135)
it would be represented as <u />
<u />   ___
0.135

this is a rational number
You might be interested in
Find the surface area of this rectangular prism .<br><br>thanks!!!!!!! ​
agasfer [191]

Answer

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPPPPP!!!!! PLEASEEEE!!!!
maksim [4K]

Answer:x=1012

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help me find the answer to this
KATRIN_1 [288]
The diameter of the plate is 12, and the formula for finding circumference is diameter times pie. so you multiply pie (or 3.14 if you aren't using a calculator) times 12 and it should give you 37.6991. rounded to the nearest tenth, that's 37.7, hope I helped!
5 0
3 years ago
How to do number 15?
tatiyna
I think it would be 120 because it is 2 times 60 and they add up to 180 I may be wrong buts that’s what I would do
3 0
3 years ago
Wich integer in the set has the greatest value (-144, -4, -3, -13)
castortr0y [4]

Answer:

the answer is -3

its just opposite to the normal when we check negative numbers.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The total amount of silver produced in the world in 2015 was 886.7 million ounces. What percent was produced by the United State
    10·1 answer
  • What is 12x word phrase
    13·2 answers
  • Jimmy is selling used books at a yard sale. A customer buys 9 books at a cost of $0.75 each and pays with a $20.00 bill. Jimmy m
    13·2 answers
  • at a local fitness​ center, members paya a ​$6 membership fee and ​$5 for each aerobics class. nonmembers pay ​$6 for each aerob
    15·1 answer
  • If f(x)=2x-9 what is f(5)
    6·1 answer
  • Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink w
    5·1 answer
  • 7. What is the solution to x2 + 10x + 27 = 0 when written in the form a ± bi? (1 point)
    8·2 answers
  • Haley scored 3, 13, 15, 16, and 19 on five homework assignments. Her scores were based on a perfect score of 20. Which measure w
    12·2 answers
  • A 1.0 l buffer solution is 0.10 m in hf and 0.050 m in naf. which action destroys the buffer?
    11·1 answer
  • Explain how you would graph: n ≥ -8
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!