1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bekas [8.4K]
3 years ago
14

Try and solve this math problem

Mathematics
1 answer:
uranmaximum [27]3 years ago
6 0

BC = x

AB = BC - 6

AC = BC + (BC - 6) - 13 = 2BC - 19

AB + AC + BC = 78

substitute:

(BC - 6) + (2BC - 19) + BC = 78

4BC - 25 = 78 |+25

4BC = 103 |:4

BC = 25.75

Answer: 25.75 mm

You might be interested in
B is located at (−5, 2).
Harman [31]

When (-5, 2) is reflected across the y-axis then it becomes (5, 2). When (-5, 2) is reflected across the x-axis, it becomes (-5, -2)

I hope this helps out!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
if silas sandwich measures, 3 yards 2 feets 3 inches, How many inches in total does silas sandwich measure
Reil [10]
<h3>Answer:  135  inches</h3>

========================================================

Work Shown:

1 yard = 3 feet

3 yards = 9 feet (multiply both sides by 3)

3 yards + 2 feet = 9 feet + 2 feet = 11 feet

1 foot = 12 inches

11 feet = 132 inches (multiply both sides by 11)

11 feet + 3 inches = 132 inches + 3 inches = <u>135 inches</u>

8 0
2 years ago
A Jeep uses 14.6 gallons of gas to travel 328.5 miles.
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

22.5

Step-by-step explanation: you just divide the two numbers :)

7 0
3 years ago
Sustituir. 20c + 15r + 75p + 50e​
AVprozaik [17]

Answer:

8c - 7r + 10p - 20e

Step-by-step explanation:

Subtract (20c + 15r + 75p + 50e) - (12c + 22r + 65p + 70e)

(20c + 15r + 75p + 50e) - (12c + 22r + 65p + 70e)

Open bracket

20c + 15r + 75p + 50e - 12c - 22r - 65p - 70e

Collect like terms

= 20c - 12c + 15r - 22r + 75p - 65p + 50e - 70e

= 8c - 7r + 10p - 20e

3 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
Ulleksa [173]
Total eggs=12
dozen eggs cost =1.35 dollars
one egg =12/1.35
=0.11 dollars
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which value in this set is greatest in value? (31% , 0.311, 0.3) =
    8·1 answer
  • A snail starts at the bottom of a well 20 feet deep and crawls up 4 feet each day. However, each night as it sleeps, the poor sn
    14·1 answer
  • After a concert for 1,200 people, only 9 people said they would not go to see the band again. What percent of the people who wen
    6·2 answers
  • Circle G is inscribed with triangle E F D. Point C is on the circle between points E and F. Angle E is 79 degrees. The measure o
    15·2 answers
  • inclusive of a 6.7% sales tax, a simone ring sold for $1707.20. Find the price of the ring before the tax was added.
    8·1 answer
  • 7} = (4) -55) = 0
    13·1 answer
  • Find the lateral surface area of the
    5·1 answer
  • There are a total of 66 people attending a carnival. The ratio of adults to children is 4 to 7. How many adults are attending th
    9·1 answer
  • "The square root of two times a number subtract five is equal to ten."
    12·1 answer
  • What are the coordinates of the image produced by applying the composition 1 Ro 90-to (-4, 3)?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!