1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
6

7(3x + 5y) PLZ HELP !!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Masja [62]2 years ago
7 0
The answer is :21x+35y
Naddik [55]2 years ago
5 0
7(3x+5y)
7•3x+7•5y
21x+35y
You might be interested in
Hey guys!! U think u can help me on this plsss... :)))
liraira [26]

Answer:

4\7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Adi used algebra tiles to represent the product (negative 2 x minus 1)(2 x minus 1). An algebra tile configuration. 4 tiles are
Hunter-Best [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

c

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pumpkins at a local farm sell for $.49 per pound. Jim Ring spent $73.50. How many pounds of pumpkins were purchased?
Leona [35]
Number of pounds purchased multiplied by price per pound equals the total $ spent.

x= # pumpkin pounds purchased
0.49x=$73.50
Divide both sides by 0.49
x=150 pumpkin pounds purchased

Hope this helps! :)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which line is the graph of y= -2x+2? D B A C
abruzzese [7]
The answer is b because in y=mx+c, m is the gradient and c is the y-intercept. since the y-intercept is 2, we can safely discard d as an option. when a gradient is -2, it is a negative graph which means a and c is out. so, you’re left with b!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
sam said the absoulute value of 14 is -14. Kai said the absolute value of 14 is 14. Who is correct. Explain
Hoochie [10]

Answer:

Kai is right.

Step-by-step explanation:

Absolute Value is always positive.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The question is in the picture.
    11·1 answer
  • If Josefina is the coach of a baseball team, she is also qualified to be __________.
    6·2 answers
  • 2. An arctictern flies a distance of 245km in 9 hours. How fast<br>does it fly?​
    5·1 answer
  • Dylan is creating a rectangular garden in his back yard. The length of the garden is 16 feet. The perimeter of the garden must b
    9·1 answer
  • A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
    10·2 answers
  • Can I please have the answer to this ASAP!
    15·1 answer
  • Can someone please help me
    11·1 answer
  • ...........................................................<br> .
    5·1 answer
  • The calorie count of a serving of food can be computed based on its composition of​ carbohydrate, fat, and protein. The calorie
    7·2 answers
  • An advertisement indicated that a new computer priced at $600.00 could be purchased by putting $102.00
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!