1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
3 years ago
8

Which of these expressions is equivalent to log9 10? A) log 9 B) log 19 C) 1 log 9 D) 1 log 19

Mathematics
1 answer:
eduard3 years ago
5 0
It’s definitely E. I say this because there is no correct answer.
You might be interested in
A line passes through the points (-1, -6) and (-4, 3). What is the equation of this line in slope-intercept form?
g100num [7]

Since we have two ordered pairs, we can find the slope by plugging them into (y2-y1)/(x2-x1) which translates to (3-(-6))/(-4-(-1))=9/-3=-3

Since the slope is -3, we have the equation y=-3x+b, but we don't know b. So we plug in values for x and y and solve for b.

-6=-3(-1)+b

-6=3+b

-9=b

So the y-intercept is -9 and the full equation is y=-3x-9 which means A is the only correct answer.

Hope this helped!

4 0
3 years ago
Solve for x (5x+12)°<br>solve for y (2y+11)°
Yuki888 [10]
You cant solve for x or y
5 0
2 years ago
. The table shows the rainfall (in inches) for three
swat32

Answer:14 the apple

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
SHOW YOUR WORK PLEASE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
IgorC [24]

Answer:

h = -t+20

After 8 hours the candle will be 12 inches

Step-by-step explanation:

We have 2 points (time, inches)

 (3,17)  and (5,15)

We can find the slope

m = (y2-y1)/(x2-x1)

   = (15-17)/(5-3)

   = -2/2

   = -1

We can use point slope form

y-y1 = m(x-x1)

Replace y with h and x with t

h-17 = -1 (t-3)

Distribute

h-17 = -t+3

Add 17 to each side

h-17+17 = -t+3+17

h = -t+20

After 8 hours

h = -t+20

h = -8+20

h= 12

3 0
3 years ago
45587000 in standard form
Daniel [21]

Answer:

4.5587

Step-by-step explanation:

this is because standard form of numbers are supposed to be 1 and 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • [(a/b)+1] / (c/b)
    14·1 answer
  • Create a real-life situation that can be describe with the unit rate 9:1. Describe how quantities are related.
    12·1 answer
  • Eric lives 21 miles away from where he works. After leaving his workplace, he drives at a constant speed of 42 miles per hour fo
    12·1 answer
  • PLEASE..EXPERT IN MATH​
    7·1 answer
  • In the figure, p is parallel to s. Trasnversals t and w intersect at point L.
    7·1 answer
  • ILL LITERKQHEHQJW ILL GIVE BRAINLIEST OR WHATVWR TO WHOEVER ANSWERS JDHWD BUT U GOTTA B CORRECT
    13·1 answer
  • Brooke already owns 4 necklaces, and additional necklaces are priced at 2 for a dollar. With $2 to spend on new necklaces, how m
    10·2 answers
  • The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
    9·2 answers
  • 4/8 - 3/10 pa answer ulii
    10·2 answers
  • Sydney took a taxi from her house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $1.75 per mile. The total fare was $
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!