1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lapatulllka [165]
3 years ago
8

If 16 counters are 4/9, then what is the ONE?

Mathematics
2 answers:
notsponge [240]3 years ago
6 0
36...

<span>divide your 16 by 4, so that you have 1/9. You then multiply the resulting number(4) by your denominator, 9. 4 times 9 = 36</span>
blondinia [14]3 years ago
6 0
16 \ divided \ by \ 4 \ is \ 4 \\ &#10; \\  \frac{1}{9}*4= \frac{4}{36} \\ &#10; \\  \frac{36}{4}=9
You might be interested in
Which equation represents a linear function?
Mila [183]

The equation y - 2 = -5(x - 2) represents a linear function ⇒ 1st answer

Step-by-step explanation:

A linear function is any function that graphs to a straight line

(not a vertical line)

The forms of the linear equation are

  • y = m x + b, where m is the slope of the line which represents the function and b is the y-intercept ⇒ slope-intercept form
  • y-y_{1}=m(x-x_{1}), where m is the slope and (x_{1},y_{1}) is a point lies on the line which represent the function ⇒ slope-point form
  • Ax + By = C, where A, B, and C are constant ⇒ standard form

Linear function means the greatest power x and y in the equation of the function is 1

∵ The equation is y - 2 = -5(x - 2)

∵ The greatest power of x and y is 1

∵ The equation is in the form of y-y_{1}=m(x-x_{1}), where

   m = -5 and the coordinates of the point are (2 , 2)

∴ The equation represents a linear function

The equation y - 2 = -5(x - 2) represents a linear function

Learn more:

You can learn more about the linear function in brainly.com/question/4326955

#LearnwithBrainly

6 0
3 years ago
An mp3 player has 12 songs on shuffle. how many different orders can the songs play
4vir4ik [10]
144 ways because 12 songs 12 ways 12*12
8 0
3 years ago
two bags and four hats cost $100 in all. three bags and seven hats cost $164 in all. what is the cost of 1 hat?
Natali [406]

Answer:

Bags = 22

Hat = 14

22 x 2 = 44

14 x 4 = 56

So the first part is true

3 x 22 = 66

7 x 14 = 98

So the second part is true

14 is the answer

It's trial and error

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Determine the unit price of the candy using the graph below (I’m confused on this)
LiRa [457]
Brand A costs $2 per ounce, B is $1, C is $0.50(?) I think
4 0
3 years ago
1. Amani is organizing her sticker collection.
11Alexandr11 [23.1K]
39 stickers in each album
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • fruit punch jucie boxes cost 0.35 per oz they come in boxes of 8.5 oz and 12.2 oz how many dose each box cost
    13·2 answers
  • Ivanna Cabrerra’s insurance policy includes 50/100 bodily injury limits and $50,000 property damage. Her vehicle is in age group
    7·1 answer
  • The cost of three tickets to a movie is at least $20. write and solve an inequality that represents the situation.
    12·1 answer
  • Please help me! tysm :)
    7·1 answer
  • The formula for the area of a
    10·2 answers
  • If the endpoints of the diameter of a circle are (−10, −8) and (−6, −2), what is the standard form equation of the circle? A) (x
    7·2 answers
  • A sphere is inscribed in a cube with a volume of 8. cubic yards. What is the surface area of the sphere?​
    10·1 answer
  • Help please will give brainliest ​
    6·2 answers
  • PLEASE HELP! BRAINLIEST
    9·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!